Ära lase purjus sõpra vette

0

Selgi suvel on Päästeamet algatanud veeohutuskampaania “Ära lase purjus sõpra vette!”, mis tuletab meelde, et sõprade eest tuleb veekogude läheduses hoolt kanda, eriti, kui on tarvitatud alkoholi.

Ära lase purjus sõpra vette!

Kampaania “Ära lase purjus sõpra vette!”. Meetod 101: seisa tee peal ees! Foto: Päästeamet

2014. aastal uppus Eestis kokku 68 inimest, alkoholijoobes oli neist üle poole (58%). Viimase nelja (2010–2014) aasta jooksul on purjus peaga uppunud 163, neist suveperioodidel 102 inimest.

Päästeameti peadirektori asetäitja Alo Tammsalu sõnul saaks selliseid traagilisi õnnetusi ära hoida vaid siis, kui igaüks võtab endale vastutuse oma napsust sõpra iga hinna eest vette minekul peatada. „Eelmisel aastal üle poole uppunutest oleksid vajanud endale sellist sõpra, sest nad olid ujuma minnes alkoholijoobes. Inimesed saavad täna aru, et purjus peaga ujumine on ohtlik, kuid alkoholijoobes see ohutunne kaob. Seepärast peavadki teised sekkuma – ära lase oma purjus sõpra vette!“

Alkohol ja ujumine ei käi kokku

Alkohol mõjutab olenevalt kogusest keha motoorikat. Joobes inimese väikeaju ei fikseeri tasakaaluelundi signaale adekvaatselt ja selle tulemusel tekib näiteks maismaal tuikumine, mis võib lõppeda muhuga. Vees võib aga hetkeline tasakaalukaotus tähendada vee ootamatut hingamisteedesse tõmbamist. Järgneb momentaalne surmahirm ja paaniline rapsimine. Need on motoorsed refleksid, mida inimene mõtlemisega ei kontrolli. Loe lisaks, kuidas võib alkohol vees mõjuda siit!

Ligi pooled eelmise aasta uppunutest jätsid oma elu veekokku suvekuudel, enamus neist purjus mehed. Tänavu on uppunud 10 inimest (seisuga 4.06.2015), eelmine aasta samal ajal oli see arv 21 (seisuga 4.06.2014). Eestis uppus 2014. aastal keskmiselt 5,1 inimest 100 000 elaniku kohta.

Kampaania “Ära lase purjus sõpra vette!” esimene aktiivne periood kestab 8. juunist 28. juunini 2015a. ja teine 20. juulist 2. augustini 2015. Purjus sõpru takistama kutsuvad sõnumid levivad kõigis Eesti suuremates tele- ja raadiokanalites. Tänavapildis saab näha trükireklaame ning sotsiaalvõrgustikes telereklaamist inspireeritud lõbusaid ja õpetlikke veeohutuse klippe. Päästeameti Facebooki lehel toimuvad kogu suve auhinnamängud ja jagatakse veeohutusalaseid nõuandeid.

Suve perioodiks soovituslikult kohustuslik film „Peata oma sõbrad“ on kõikidele kättesaadav Youtube keskkonnas:

YouTube Preview Image

Pane end proovile ka veeohutusmängu Päästeameti Facebooki lehel mängides!

Veeohutusmäng

Veeohutusmäng. Pilt: Päästeamet

Vaata lisaks www.veeohutus.ee

Jaga

Kommenteeri