Eelarve pidamine hoiab rahaasjad korras

0

Heli Lehtsaar, tarbijaveebi minuraha.ee toimetaja

Küllap on igaüks vahel tundnud, et raha libiseb näppude vahelt kiiresti ning kuu lõpus tekib juba tüütuks muutunud küsimus, kuhu see raha ikkagi kadus. Vastuse sellele küsimusele annab enda või pere eelarve koostamine.

Eelarve tegemise mõte on lihtne: saada täpne ülevaade oma igakuistest kuludest ja tuludest. Kui oma tulude suuruse võib enamus meist peast öelda, siis kuludega on keerulisem, eriti kui püüda detailselt aru saada, kui palju läheb toidule, palju arvetele jne. Siin aitabki eelarve, sest kui kirjutad mitme kuu jooksul oma sissetulekud ja väljaminekud üles, saad täpse pildi nii sissetuleku kui väljaminekute suurusest ja mis veelgi tähtsam: näed, mille peale kulutad.

Kuidas eelarvet teha? On maitseasi, kas pead eelarvet paberil või arvutis. Viimasel juhul võib kasutada nii Excelit kui ka tarbijaveebi minuraha.ee tasuta eelarve vormi Minu Raha, kus saad oma andmed salvestada, igal ajal eelarve seisu vaadata ja uusi sissekandeid teha. 

Ka on maitseasi, kas kirjutad oma tulud ja kulud üles igal õhtul, et midagi meelest ei läheks või teed seda kuu lõpus kogunenud tšekkide ja internetipanga väljavõtte põhjal. Kulud tuleks võimalikult detailselt lahterdada: näiteks kulud koju ostetavale toidule, väljas söömisele, sideteenustele, eluasemele, transpordile, lemmikloomadele jne. Kirja tuleb panna ka kõige väiksemad, 50-sendised ostud.

Kulud ja tulud reas, mis edasi? Edasi peaks analüüsima, kas millegi peale läheb proportsionaalselt liiga palju raha ja millised oleks võimalused vajadusel kulutuste vähendamiseks. Ja mitte ainult – ehk leidub ka võimalusi sissetuleku suurendamiseks?

Kindlasti aitab järjepidev eelarve pidamine üles leida nn mustad augud, kuhu raha kaob, ilma et sa  sellest arugi saaksid. Näiteks väikeste emotsiooniostude peale võib kuluda üsna korralik summa. Oletame, et lubad endale igal tööpäeval lõunasöögi lõpetuseks tassi kaheeurost kohvi – nädalas kulutad seega kohvitamise peale 10 eurot ning kuus 40 euro ringis. Siin asub igapäevaste pisikulude kalkulaator, mille abil saad oma emotsiooniostudele kuluvad summad kokku arvutada.

Eelarve koostamise pluss on ka selles, et see aitab sul oma rahaasju pikemalt ette planeerida, sest elusündmused, mille jaoks kipub tavapärasest enam kuluma, on üldiselt ette teada. Näiteks enda sünnipäev, lapse koolilõpetamine, suveks plaanitav puhkusereis – poleks paha juba praegu hakata selleks raha kõrvale panema. Eelarve aitab jällegi välja selgitada, kas ja kui palju iga kuu kõrvale panemiseks raha üle jääks.

Müüte eelarve pidamise kohta

  • Mul on raha vähe ja seega pole võimalik eelarvet pidada. Vale: kui raha napib, on eriti oluline teada, mille peale see kulub ning seejärel on võimalik leida kärpekohti.
  • Eelarve pidamine on aeganõudev, keeruline ning nõuab head arvutamisoskust. Vale: kui iga päev kulusid üles märkida, kulub selleks mõni minut, kui kord nädalas, siis kümmekond minutit. Kui eelarvet pidada Excelis või eelarve vormil Minu Raha, arvutab programm ise kulud-tulud kokku ja sina ei pea matemaatikaga pead vaevama.

Jaga

Kommenteeri