Enne puhkusele minekut tasub mõelda kodu turvamisele

0

Kodu turvalisuse tagamiseks soovitab G4S Põhja piirkonna müügijuht Eero Soone hoida naabritega häid suhteid ning paigaldada või vaadata üle kodune turvasüsteem. Samuti saab väga palju ise ära teha kodu turvalisemaks loomisel.

Märka võõraid!
Tähelepanelikkus võõraste suhtes on väga oluline. Kahtlasi tegelasi kortermajas või ühistu territooriumil liikuma nähes tasub huvi tunda, kellega on tegemist ja kuhu nad lähevad. Selline märkamine ja uudishimu aitab pahatahtlike mõtetega võõrad kortermajast eemal hoida.

Palju saab turvalisuse tagamiseks ise ära teha. Sageli on kortermajades probleeme näiteks uste lukustamisega. Olukordi, kus trepikoja uks pole korralikult suletud või panipaiga uks on unustatud sootuks lahti, kasutavad vargad kiiresti ära. Kindlasti ei tasu trepikojas hoida jalgrattaid ja muud väärtuslikku. See on küll mugav, aga mugav on see ka varastele.

Postkast ei tohi üle ajada
Pikemaks ajaks kodust ära minnes on mõistlik oma korterivõti anda mõnele lähedasele, sõbrale või naabrile, kes aeg-ajalt käiks vaatamas, kas kõik on korras, ja tühjendaks ka postkasti. Reklaami ja lehti pungil täis postkast on varastele signaaliks, et keegi on pikemalt kodust ära. Siin aitab ka kleebis “Ainult tellitud post”, samuti saab ajalehed suunata suvilasse või ajutiselt tellimuse peatada.

Paljud korteriühistud kasutavad ka valveteenuseid, kuid rohkem kasutatakse videovalvelahendusi, et näiteks garaažis ja hoovis toimuv oleks kaamerate vaateväljas. Kui valveteenust kasutab korteriomanik, siis olgu uksed-aknad valvefirma kleebistega tähistatud ja paha ei tee ka fonoluku koodi või trepikoja võtme turvafirmale viimine, et pääs korteri välisukseni oleks võimalikult operatiivne.

Aed annab lisaturvalisuse
Eramajale pakub lisaturvalisust kindlasti aed. Nii on varastel raskem suuremaid esemeid ära viia. Enne puhkusele minekut vaata üle ka majahoov. Aeda jäänud ka väärtusetuna näivad tööriistad peibutavad vargaid, sest neist võib abi olla majja sisse murdmisel. Õue seina najale jäetud redel, euroalused või veetünn aitavad pikanäpumehe kenasti akna kaudu tuppa, kännu sisse unustatud kirvest saab kasutada ukse maha lõhkumiseks jne.

Enne pikemale puhkusele sõitmist tasub üle vaadata ka kuuri, sauna või garaaži sisu, kuna sageli on tööriistad hoopis väärtuslikumad kui toas asuvad kodumasinad. Kutsumata külalistes võib ebamugavust tekitada liikumisanduritega või taimeriga välisvalgustus.

TURVALINE KODU

  • Kodul olgu turvauks ja turvaklassiga lukud. Vargakindlat lukku pole ilmselt olemas, kuid turvauks ja turvalukk pikendavad sissemurdja tööd oluliselt või sunnib varast valima teist sihtmärki.
  • Madalamatel korrustel tasub eelistada turvasulusega aknaid. Plastraamiga akna avab murdvaras paarikümne sekundiga.
  • Koduvalve leping mõne turvaettevõttega garanteerib selle, et igale häirele pööratakse tähelepanu ja turvamehed kontrollivad kodu üle.
  • Miks mitte kasutada videovalvelahendusi, nt IP-videovalvekomplekti, mis sisaldab kõiki vajalikke seadmeid ja on lihtsasti paigaldatav. Selle abil saab omaniku äraolekul korteris või majas toimuval silma peal hoida. Paremad IP-videovalvekomplektid võimaldavad videopilti vaadata ka tahvelarvutist ja nutitelefonist.
  • Suitsuandurid (samuti vingugaasi- ja gaasiandurid) tasuks ühendada koduvalve seadmetega, et häiresignaal jõuaks kindlasti turvaettevõtte juhtimiskeskusesse ja koduomanikule. Vastasel juhul tuleb loota ainult tähelepanelikele naabritele.
  • Varga vastu aitab ka lokaalne signalisatsioon, mis ei ole turvafirma juhtimiskeskusega ühendatud. Isegi inimtühjas kohas on vali sireen piisavalt häiriv, et lühendada varga tegutsemisaega.
  • Kodumasinate ja muude väärtuslikemate esemete ostudokumendid tasub alles hoida. Veel parem, kui need esemed on ka üles pildistatud. Sellest kõigest on abi, et asju varguse korral leida ja tuvastada.
  • Iga hoone, kus peitub väärtuslikku vara, olgu vargale võimalikult keeruline sisse murda ning kaitstud korraliku ukse ja lukuga. Samuti võiks neisse paigaldada andurid, mis sissemurdmisest märku annavad.
Jaga

Kommenteeri