Helide mäng paneb maakonnad helisema

0
Anti Lillak

Anti Lillak, muusik ja projekti “Helide mäng” vedaja

Aasta alguses said Tartumaal tuule tiibadesse “Helide mängu” kontsert-õpitoad, mille eesmärgiks on pakkuda noortele teadmisi ja ideid, kuidas väljendada end läbi muusika.

Projekti muudab eriliseks, et pille mitte ainult ei õpita lähemalt tundma, vaid neid meisterdatakse käepärastest vahenditest ka ise. Noorte endi poolt korraldatud õpitoad aitavad tekitada huvi muusika ja selle tegemise vastu. Igaühe jaoks leidub talle meelepärane viis muusikaga tegelemiseks.

Tartumaalt pärit noored muusikud külastavad projekti raames noortekeskusi, koole ja lastekodusid. Tutvustame erinevaid muusikastiile rahvamuusikast rokini ja nende mängimisviise. Samuti näitame osalejatele, kuidas käepärastest vahenditest teha ise pille ning improviseerime kõik koos. Õpitubades löövad kaasa muusikud erinevaid stiile mängivatest kollektiividest.

Õpituba Kallaste keskkoolis

Õpituba Kallaste keskkoolis 21. veebruaril 2014. Foto: Helide mäng

Õpitoad annavad noortele võimaluse proovida erinevaid pille mängida – paljude jaoks on see esimene kokkupuude mõne instrumendiga. Nõnda ei pea kokkutulnud piirduma ainult kuulamisega, vaid saavad ka ise kaasa lüüa aktiivselt muusika tegemises. Loodame, et kontsert-õpitoad avardavad noorte silmaringi, äratades mõtteid ehk ka tulevase eriala valiku osas.

Peame oluliseks, et õpitubades saaksid osaleda ka suurematest keskustest kaugemal elavad noored, kelle vaba aja veetmise ja huvitegevuse võimalused on juba elukohast tingitult kesisemad. - Anti Lillak

Seetõttu sõidame meeleldi ka väiksematesse ja linnadest kaugematesse kohtadesse. Muusikaga tegelemine aitab sisustada vaba aega ning vähendada riski probleemse käitumise osas tulevikus.

Tüdruk teeb tutvust elektrikitarriga

Õpituba Laeva kultuurimajas 14. veebruaril. Väike muusikahuviline tüdruk teeb tutvust elektrikitarriga. Foto: Helide mäng

Esimesed kontsert-õpitoad korraldasime 2014. aasta alguses, mil viisime Tartumaa Arendusseltsi ja Tartumaa Noortekogu toetusel läbi projekti “Muusika on mäng helidega”. Tegime üheksas Tartumaa paigas kokku kümme muusikalist kontsert-õpituba ning huvi nende vastu oli suur. Neis osalenud lapsed ja noored ei kurtnud igavuse üle. Eeskätt paelus osalejaid võimalus ise pille meisterdada, koos mängida ning proovida erinevaid instrumente (nt elektrikitarri, süntesaatorit, klarnetit).

Saime õpitubade korraldamisest hea kogemuse. Laste huvi oli suur ning kohapeal toetasid meid kohalike noortekeskuste töötajad ja noortega töötajad. Praegu on kokku leppimisel ja plaanimisel kontsert-õpitoad Tartumaa Vara Noortekeskuses, Mehikoorma põhikoolis Tartumaal, Põltsamaa noorte- ja elukestva õppe keskuses Jõgevamaal ja Pilistvere rahvamajas Viljandimaal. Oleme valmis tulema kõikjale Eestis, kus vähegi tuntakse muusika tegemise vastu huvi. Õpitubade eesmärk on sütitada noortes huvi muusika tegemise ja pillimängu vastu.

“Helide mängu” head algatust saab toetada, abistades transpordikulude katmisega, materjalikulu katmisega (või sobiva materjali pakkumisega) pillide meisterdamiseks ning ka tehnilise varustuse (mikrofon) täiendamiseks.

Kui soovid ettevõtmist toetada või kutsuda õpituba endale külla, siis võta ühendust:
Anti Lillak, anti.lillak@gmail.com, tel 554 0988

 

 

Jaga

Kommenteeri