Hoia oma PIN-koodid kaartidest lahus!

0

22. novembri pärastlõunal pidasid G4Si turvatöötajad kinni ühes Narva sporditarvete kaupluses mehe, kes varastas naisterahva käekotist rahakotid koos PIN-koodidega. Varga tegutsemist märkas õnneks kaupluse teenindaja. Ta nägi, kuidas üks meesterahvas võttis riietuskabiini jäetud käekotist erinevaid esemeid, ja kutsus seepeale turvatöötaja. Mehe saagiks olid kaks rahakotti, dokumendid ja lisaks rahakoti vahele jäetud PIN-koodid.

lostwallet

Seekordne juhtum lahenes õnnelikult, sest rahakotid näpanud mees saadi kätte. Suurem kahju, mis oleks võinud kaasneda PIN-koodide pahatahtlikust kasutamisest, sai ära hoitud. G4Si turvatöötajate sõnul tuleb isiklike asjade, mobiiltelefonide ja rahakottide, unustamist kaubanduskeskustes päris sageli ette. Kui omanik märkab aegsasti asja kadumist, on võimalik “jalad alla võtnud” esemele jälile saada, ent üht-teist saab ka ise ära teha, vähendamaks võimalikke kahjusid. Selge on see, et korraga ei maksa kaasas kanda liiga suurt hulka sularaha (ega ka väärisesemeid), kuid riskitegureid võib olla teisigi.

Lisaks sellele, et G4Si turvatöötajad soovitavad poes käies oma asjadel silm peal hoida, tuletame meelde, et pangakaartide ja ID-kaardi PIN-koodide hoidmine rahakoti vahel või käekotis ei ole kindlasti turvaline. PIN-koodid tuleks pähe õppida või hoida vähemalt kaartidest eraldi nii, et võõrastesse kätesse sattudes ei oleks võimalik aru saada, mis koodiga täpselt tegemist on.

Kui PIN-koodid satuvad koos ID-kaardiga pahatahtliku inimese kätte, on tal võimalik internetis esineda sinuna ning sõlmida isegi tehinguid. Kui PIN-koodid satuvad võõra kätte koos pangakaardiga, on võimalik pahatahtlikul inimesel kasutada sinu raha. Kui oled märganud kaartide kadumist, tuleks need lasta koheselt sulgeda.

Kuidas turvaliselt hoida PIN-koode:

  • Ära kirjuta ühtegi PIN-koodi kaardile ega hoia koodi koos kaardiga! Säilita koode turvalises kohas või veel parem: õpi pähe ja hävita PIN-koodide ümbrik.
  • Võimalusel muuda PIN-koodid kohe pärast kättesaamist ära. Nii ID-kaardi kui ka pangakaardi PIN-koode on võimalik muuta endale sobiva numbrikombinatsiooni vastu.
  • PIN-koodi pangaautomaadis või kaupluses sisestades varja seda käega või näiteks rahakotiga.
  • Muuda PIN-koodi, kui sul on kahtlusi, et mõni juhuslik juuresviibija on jälginud PIN-koodi sisestamist.
  • Uute koodide valimisel väldi kergesti äraarvatavaid kombinatsioone. Samas võiksid valitud koodid olla sinu jaoks meeldejäävad, sest koodi üleskirjutamine loob uue turvariski.Allikad: www.id.ee ja www.seb.ee

 

Jaga

Kommenteeri