Hooldatud ja vastupidav lukk annab turvatunde

0
Ulvi Kullerkupp

Ulvi Kullerkupp, Abloy Oy Eesti filiaali turundusjuht

Isegi siis, kui sinu kodu lukustus vastab kaasaja nõuetele, vajavad lukud regulaarset hooldust ja kontrolli. Hea on seda teha just enne talvekülmade saabumist. Hooldatud ja hästi toimiv lukk on esmane kaitse ka soovimatute külaliste eest.

Vaata, kas uks käib tõrgeteta ja lukk lukustub lihtsalt. Kui pead ukse sulgemiseks õlaga vastu ust suruma või lausa jõuga ust kinni lükkama, siis on see märk kiivas, valesti valitud või paigaldatud uksetihendidest või ilmastikutingimuste käes deformeerunud uksest. Sellist ust on keerukas avada-sulgeda lastel ja eakatel ning uks ja lukk võivad peale sellist kulutamist lakata töötamast ega anna kodule enam mingit kaitset.

Luku hooldus

Foto: Abloy

Vajadusel reguleeri uksehingesid või remondi uks. Tõsisema vea korral kutsu appi väljaõppinud lukumeister või remondimees. Hooldustööks kulutatud eurod säästavad hiljem suurematest muredest.

Määri lukukeelele lukuõli ja kontrolli, et lukukeel liiguks uksepiidas asuvasse vasturauda ilma selle vastu „saagimata“ ehk takistuseta. Veendu, et ukselingi kruvid oleksid korralikult kinni keeratud, vajadusel pinguta need. Võtmekanal peab olema puhas ja võtme sisestamine võtmepesasse peab toimuma sujuvalt.

Lase võtmekanalisse suruõhku – nii saad sinna sattunud liiva või lehepuru eemaldatud.

Lukkude tõrgeteta töötamine tõstab oluliselt koduturvalisust ja annab lukkudele pika eluea.

Lisamugavus ja turvalisus uksesulguri abil
Lisaks turvalisele ukselukule tasub oma kodumaja välisuks varustada  uksesulguriga. Uksesulguri põhiliseks ülesandeks on sulgeda uks sujuvalt ja kindlalt. Oluline on see just talveperioodil, sest kes meist siis sooviks kallist kodusoojust õue lasta? Samuti kaitseb sulgur ust kõva tuulega lahtipaiskumise eest. Nii jääb terveks uks, välisfassaad, ukse hinged ja lukud.

Uksesulgur

Uksesulgur. Foto: Abloy

Uksesulgur annab kindla sulgumise ka juhul, kui uksel on näiteks automaatselt tagalukustuv lukk – koduuksest väljudes tõmbab uksesulgur ukse kindlalt kinni ja lukk lukustab ukse. Pole vaja tagasi pöörduda, veendumaks, kas välisuks ikka kinni ja lukku sai.

Selleks, et valida uksele õige sulgur on vaja teada ukse kaalu ja ukselehe laiust, sest erineva kaalu ja mõõduga uksele on olemas erinevad sulgurid. Suuremale ning raskemale uksele on olemas tugevama sulgemisjõuga ja väiksemale ning kergemale uksele nõrgema sulgemisjõuga sulgur.

Saab reguleerida sulgumiskiirust
Olenevalt sulgurist on võimalik reguleerida selle sulgumiskiirust. Seda võimaldab sulguri korpuses olev reguleerimisventiil. ABLOY uksesulgurid töötavad väga laias temperatuurivahemikus ja seepärast ei ole vaja neid aastaaegade vaheldumisel reguleerida. Sulguri sees olev hüdroõli on temperatuuride suhtes inertne ja töötab sama hästi nii kuumas kui külmas. Suvel taluvad sulgurid välistingimustes soojakraade kuni +45°C ning talvel kuni -35°C talvepakast.

Juhul, kui uksest väljutakse näiteks lapsekäruga või on majas liikumispuudega inimene, soovitame valida sulgumisaeglustiga sulguri. Sel juhul ei hakka uks sulguma kohe peale avamist, vaid ootab teatud viivitusaja. Kõigepealt avad ukse, siis väljud näiteks lapsekäruga ja uks sulgub hetke pärast ise. Nii ei jää rattaga ukse vahele ega pea uksest väljumisel kiirustama.

Veendu, et soetatud uksesulguri korpus on valmistatud valualumiiniumist. See materjal annab sulgurile kulumiskindluse ja pika eluea. Selle kohta võid lähemalt küsida lukupoe müüjalt.

Abihoone lukustamiseks sobib ripplukk
Kuuri lukustamiseks sobivad olenevalt kuurist ning uksest kas ripplukk või süvistatav lukukorpus ning võtmepesa.

Kui kuuris on vaid moosipurgid ja paar päevinäinud mööblitükki, pole muidugi mõtet kuuriuksele osta hinnalist karastatud terasest ripplukku koos spetsiaalsete kinnitusraudadega. Korralik lukustusvalik tuleks aga teha siis, kui kuuris on hoiul hinnalisem kraam: muruniitja, aiagrill, jalgratas ja suusad.

Oluline on ka kuuri uks, mis peaks olema üheleheline ja tugeva raamiga, et lukku oleks võimalik ukselehe sisse või ukse pinnale kinnitada. Puulaudisest valmistatud kuuri seintest ja uksest on võimalik lihtsate vahenditega (näiteks tavalise saega) läbi minna ning paraku ei paku see kuuris olevale varale mingit kaitset.

Super Weather Proof lukk

Ilmastikukindel lukk. Foto: Abloy

Kuurid on tavaliselt välistingimustes ja seega igapäevases kokkupuutes erinevate ilmastikuoludega (vesi, lumi, liiv, tolm). Kuuriuksele tasub paigaldada vastupidav ilmastikukindel ripplukk, mis toimib tõrgeteta nii käredas pakases kui ka vihmasajus. SWP (Super Weather Proof) ripplukule on kinnitatud spetsiaalne hermeetiline kaitsekork, tänu millele ei pääse luku sisemusse vett ega mustust. Lukult saab kerge liigutusega korgi eemaldada, võtmega luku avada ja hiljem sulgedes kork uuesti tagasi keerata. Kork on kinnitatud väikese traatvibuga luku külge, nii et mahakukkumist pelgama ei pea.

Lisaks on rippluku sangadele lisatud spetsiaalsed kummitihendid, mis takistavad rippluku sisemusse vee sattumist. Lisamugavuseks on rippluku juures see, et võtme saab lukust eemaldada alles siis, kui lukk on lukku keeratud. Avatud asendis pole lukust võtit eemaldada võimalik. Nii ei unune kuuriuks kogemata lukust lahti. Kui tuppa jõudes märkad võtme puudumist, siis on see selge märk lahtiununenud kuuri lukust ja uksest.

Nii nagu igas lukustuses on oluline lukustatav koht, on ripplukuga lukustamisel oluline, kuhu lukk kinnitub ehk kinnitusaasad. Suuremale ja vastupidavamale lukule paigalda kuuriuksele toekamad kinnitusrauad, väiksemale lukule sobivad väiksemad kinnitusaasad. Kinnitusrauad vali kindlasti sellised, mis kinnitatakse uksele seestpoolt, ehk mida ei saa väljast mutrivõtmega lahti keerata. Korralikud kinnitusrauad ja tugev, karastatud terasest ripplukk on vastupidavad ning kaitsevad sinu vara kaua.

Jaga

Kommenteeri