Ida-Tallinna Keskhaigla tähistas üleilmset enneaegse sünni päeva

0

Ida-Tallinna Keskhaigla tähistas 17. novembril solidaarselt maailmaga enneaegse sünni päeva. Enneaegse sünni päeva eesmärgiks on enneaegselt sündinud laste, nende vanemate ja lähedaste toetamine ning nende murede, probleemide ja vajaduste teadvustamine ühiskonnas ning lahenduste leidmine.

Ida-Tallinna Keskhaigla 17. novembril

Ida-Tallinna Keskhaigla tähistamas 17. novembril üleilmset enneaegse sünni aega. Foto: Esme Kassak/G4S

Enneaegse sünni päeva raames toimusid Ida-Tallinna Keskhaiglas mitmed vahvad üritused, muuhulgas illumineeris haigla selleks päevaks koostöös valgusdisaini firmaga Cuu Club ja turvafirmaga G4S Eesti oma sünnitusmaja sirelilillaks. Sirelililla on enneaegselt sündinute tunnusvärv, mis tähistab uue elu algust ja sümboliseerib optimismi.

Aastate jooksul on enneaegsete laste sündide arv jäänud samaks – see moodustab umbes 7-9% kõikidest elusalt sündinud lastest. Igal aastal sünnib Eestis enneaegsena ligi 900 last. „Enneaegne sünnitus on alati ootamatu nii lapse vanematele kui ka nende lähedastele. Tihtipeale peavad arstid tegema kiireid otsuseid, et päästa lapse ja ka tihtipeale ka ema elu. On õnn, kui ema jõuab enne beebi sündi suuremasse keskusesse, kus on naise ja lapse abistamiseks suurima kogemusega personal ning kaasaegsed abistamisvõimalused. Pärast lapse sündi on arstidel mitu patsienti – abitu enneaegne beebi ning murelikud vanemad, kelle toetamiseks on vaja palju abi,“ on enneaegse lapse ning tema vanemate igakülgne toetamine ITK neonatoloogia osakonna juhataja dr Pille Andressoni sõnul meeskonnatöö.

Keskhaiglas paikneval Baltikumi ainsal emapiimapangal on igal aastal umbes 30 doonorit, kes annetavad enneaegsetele lastele kuni 220 liitrit rinnapiima aastas. Tänulik ollakse iga koguse eest, sest näiteks 1 kg kaaluv pisike sööb esimesel elupäeval vaid 10 ml ehk 1 ml korraga. „Kogu maailmas on see nii, et igas keskuses, kus ravitakse väga väikeseid enneaegseid beebisid, kasutatakse nende toitmiseks esimestel päevadel vajadusel doonori rinnapiima. Soodustame just emapiimaga toitmist ning on heameel tõdeda, et 86,6% enneaegsetest lastest saab haiglast koju pääsedes just emapiima,“ rõõmustas emapiimapanka juhtiv lastearst Annika Tiit.

Eron Eikla

G4Si turvatöötaja Eron Eikla enneaegse sünni päeval valgustatud sünnitusmaja hoonet valvamas. Foto: Esme Kassak/G4S

Lilla valguse süütamine enneaegse sünni päeval on ilus žest, millega oma toetusest märku anda. Hoonet valvas valgustamise ajal heategevuslikus korras G4S Eesti.

Jaga

Kommenteeri