Jalgratturid liikluskeerises

0

Eestis on rattaga sõitmine pikast sademeterohkest sügisest ja külmast talvest hoolimata populaarne ning rattaspordivõitlustel kaasalööjate arv näitab aina tõusvat trendi.

Maanteedel sõitvate ratturite ohutus sõltub paljuski sõidukijuhtidest, kes peavad muutunud liikluspildiga harjuma. Ohutust saavad suurendada mõlemad osapooled – selleks on vaja üksteisega arvestada ja aktsepteerida üksteise vajadusi.

Jalgrattur, tee end märgatavaks!
Kaherattalise sõbraga sõites tuleks kanda erksavärvilisi ja helkurribaga varustatud rõivaid, seda eriti pimedal ajal. Jalgrattal kasuta alati helkureid ning esi- ja tagatuld, mis on sõidukijuhtidele hõlpsasti nähtavad.

Vali õige sõidutrajektoor!
Jalgrattaga liigeldes püüa sõita võimalikult sõidutee parempoolse serva lähedal. Arukas on jälgida tagant tulevaid sõidukeid, et võimaliku ohu korral kõrvale põigata. Eriti tähelepanelik peab olema treeningurühmaga kolonnis sõites.

Autojuht, ära kaota valvsust!
Jalgratturite sõiduoskused ja -kogemused on väga erinevad, samuti nende käitumine liikluses. Et vältida õnnetusi, ei tohiks sõidukijuhid hetkekski kaotada valvsust. Äärmiselt ohtlikud on juhi tähelepanu hajutavad kõrvaltegevused, mistõttu võivad ratturite manöövrid jääda märkamata.

Arvesta jalgratturi vajadusega!
Eriti tähtis on jalgratturitega arvestada möödasõidul. Tihti ei võta autojuhid ratturist möödudes hoogu maha ega hinda õigesti möödasõiduga kaasnevaid ohutegureid.

Kui sõiduk jalgratturist suure kiiruse ja väikese külgvahega möödub, võib tuulehoog ratturilt tasakaalu viia ning põhjustada kukkumise või kokkupõrke. Väga ohtlik on jalgratturist mööduda ajal, mil tuleb vastu teine sõiduk. Kui tee on kitsas, ei pruugi seal kolmele ruumi jätkuda.

Maanteeamet kutsub kõiki liiklejaid oma sõidustiilis üles näitama lugupidamist, austust ja kaasliiklejatega arvestamist. Nii saame üheskoos anda oma panuse liikluskultuuri parandamiseks.

Autor: Maanteeamet

Jaga

Kommenteeri