Kas sinu jalgratas on liiklemisvalmis?

0
Mida soojemaks ja päikselisemaks päevad muutuvad, seda rohkem on linnaliikluses näha ka jalgrattureid. Põhja prefektuuri kesklinna politseijaoskonna piirkonnapolitseinik Triin Poolen tuletab kõigile ratturitele meelde jalgratta liikumise põhitõed ning liiklusseadusest tulenevad nõuded jalgrattale.
Enne jalgratta esimesele hooajasõidule viimist veendu, et jalgratas oleks töökorras ja vastaks liiklusseaduses sätestatud nõuetele.
Rattasõit Tour d'ÖÖ-l 2015

Kas su ratas on valmis liiklemiseks?


Kell, tuled ja helkurid
Jalgrattal peab olema signaalkell, ees valge ja taga punane helkur ning kummalgi hoorattal vähemalt üks kodarhelkur ning töökorras pidurid. Pimedal ajal või halva nähtavuse korral on nõutud ees valge ja taga punane tuli.
Kaitsekiiver kohustuslik alla 16-aastastele
Kaitsekiiver on kohustuslik alla 16-aastastele liiklejatele, kes liiklevad jalgratta või ka tasakaaluliikuriga ning kiiver peab olema kinnirihmatud. Kuid politsei soovitab rangelt kiivri kandmist kõikidele, kes jalgrattaga liiklevad.
Lisaks soovitab politsei pimedal ajal liikudes kasutada helkurvesti, et paremini silma paista. Kaitsekiiver ja helkurvest on sinu kõige odavam ja väga praktiline elukindlustus.
Kõnniteel ära ohusta jalakäijaid
Kõnniteel sõites ei tohi jalgrattur jalakäijat ohustada ega takistada, sätestab liiklusseadus. Jalakäija vahetus läheduses tohib jalgrattaga sõita jalakäija tavakiirusega.
Samuti tuletame ratturite jaoks meelde üht olulisemat liiklusseaduse punkti, mille vastu ratturid tihti eksivad. Nimelt liiklusseaduse § 31 lg 7 sätestab, et kui teel on omaette jalgratta- ja jalgtee ja tee reguleerimata lõikumiskoht, peavad jalgrattur ja tasakaaluliikuri juht andma teed teel liiklejale, kui teeandmise kohustus pole liikluskorraldusvahenditega seatud teisiti. Erandiks selle reegli puhul on parkla, õueala, puhkekoha ja teega külgneva ala juurdesõidutee lõikumiskoht.

Investeeri korralikku rattalukku
Lisaks eelnevale peaks iga jalgrattaomanik investeerima korralikku ja turvalisse rattalukku. Lukku ostes pea nõu müüjaga, kes kindlasti oskab soovitada just sinu rattast lähtuvalt parimat lahendust.

Lisaks soovitab politsei rattaomanikel üles kirjutada oma jalgratta raaminumber ja teha fotod nii raamist kui ka jalgrattast. Just kevad-suvisel perioodil sagenevad politseile teated varastatud jalgratastest, kuid kahjuks ei ole ratta omanikel tihtipeale kirjas oma ratta raami numbrit ega ka fotot jalgrattast. Sellisel juhul on varguse ohvriks langedes politseil ratta leidmisel selle omaniku tuvastamine aeganõudvam ja keerukam.

Lukusta ratas alati
Lukusta oma jalgratas ka hetkeks ratta juurest lahkudes ning isegi siis kui sõiduriist jääb su nägemisulatusse. Võimalusel ära lukusta jalgratast läbi esiratta, kuna see teeb vargale elu väga lihtsaks. Lukusta nii jalgratta raam kui ka rattad ning jälgi, et lukk oleks tihedalt ümber ratta, sest see teeb varga jaoks luku purustamise keeruliseks ja aeganõudvaks.

Kinnita ratas kindlasti ka maja trepikojas või rõdul! Kui kinnitad ratta posti või seina küljes oleva raami külge, siis veendu, et konstruktsioon oleks tugev ja kindel.

Politsei soovib kõikidele ratturitele ohutut jalgrattahooaja algust!

Põhja prefektuuri kesklinna politseijaoskonna piirkonnapolitseinik Triin Poolen

 

Jaga

Kommenteeri