Kui kaitstud Sinu Gmaili konto on?

0

Ikka ja jälle, mõnikord tihemini ja teinekord veidi harvem, võib kuulda, et kellegi Gmaili konto on kaaperdatud. Sellest, et pahalased meilikonto kallal, võib sageli aimu saada kirjade põhjal, kus konto omaniku nime alt küsitakse raha.

Kirja saajatel on soovitatav sellistele kirjadele mitte reageerida ja selle asemel hoopis teavitada konto omanikku võimalikust probleemist. Mida saab aga ise ära teha, et muuta oma Gmaili konto turvalisemaks?

secure-email-image

Viimatised kirjad, mis ringlevad oktoobrist alates, väidavad, et konto omanik on reisil Ukrainas. Kiri on kenasti eestikeelne, kuid siiski mõningate keelevigadega. Kui keelekonarused peaksid kahe silma vahele jääma, siis võiks kahtlust äratada vahest reisi sihtpunkt või kahtlane raha saatmise viis. Kui üldse kindel ei ole, kas hea tuttav võib päriselt hädas olla,  aga mure suur, siis võta temaga ühendust teiste kontaktide kaudu. Konto omanik võiks omakorda võimalikult kiirelt teada anda teisi kanaleid kasutades, et temaga on kõik korras, ning asuda probleemi lahendama. ukraina_kiri_710116

Ühelt poolt tuleks hoida oma konto tegevustel pidevalt silma peal, teisalt tuleks kasutada turvalist sisselogimist. Ühe kõige turvalisema sisselogimisena on soovitatav kasutada kaheastmelist sisselogimist, mille puhul saadetakse eraldi salasõna telefoni. Samuti tuleks seadistada oma parooli taastamisvalikud, et võimalike probleemide korral oleks võimalik enda konto uuesti tööle saada.

Kasuta iga olulise konto puhul ainulaadset parooli
Sama salasõna kasutamine on võrreldav sama võtme kasutamisega kodu, auto ja kontori lukustamiseks. Kuigi mitme erineva parooli kasutamine võib tunduda ebamugav, tagab see turvalisema veebikasutuse.

Seadista oma parooli taastamisvalikud ja hoia need ajakohased
Juhul, kui unustad parooli või on konto kaaperdatud, on tarvis siiski kontole tagasi pääseda ja see korda seada. Selleks tuleb seadistada taastamisvalikud, mille kaudu parool lähtestada. Veendu, et taastamise e-posti aadress ja telefoninumber on ajakohased. Kui kontoga on seotud telefoninumber, siis on see üks lihtsamaid ja usaldusväärsemaid viise, kuidas oma konto turvalisus tagada.

Kasuta kaheastmelist kinnitamist
Kui kasutad avalikke arvuteid või erinevaid seadmeid sageli, siis kasuta konto ohutuse tagamiseks kaheastmelist kinnitamist. Kaheastmeline kinnitamine tähendab seda, et lisaks tavapärasele salasõnale on vaja teatud aja järel sisestada ka lisakood, mille saab tekstisõnumina telefonile tellida või näiteks paroolikaardilt. Pärast veebi kasutamist ühiskasutatavates arvutites ole tähelepanelik: veendu, et logisid oma kontolt välja, ja sulge ka brauser.

Hoia silma peal oma konto tegemistel
Vaata konto regulaarselt üle veendumaks, et sinu kontol pole tehtud kahtlasi tegevusi. Vaata üle, millistelt IP-delt ja seadmetelt oled viimati sisse loginud, et olla kindel, et keegi teine pole kontot kasutanud. Kui siiski näed kahtlasi tegevusi, muuda kohe oma parooli ja logi välja.

Kasuta krüpteeritud ühendust
Veendu, et veebiaadress algab https:// protokolliga (mitte ainult http://). See tagab, et ühendus veebisaidiga on krüpteeritud ja jälgimise või vahelesegamise vastu paremini kaitstud.

Rohkem nõuandeid leiad ja oma seadeid üle vaadata saad Google’i Ohutuskeskusest:
https://www.google.com/intl/et/safetycenter/everyone/start/gmail/

Jaga

Kommenteeri