Kus ratast hoida, et see ka alles jääks?

0

Palju räägitakse sellest, kuidas hoida avalikus kohas oma jalgratast pikanäpumeeste valdusesse sattumast. Samuti tasuks jalgratast kodus panipaika paigutades läbi mõelda, kus ja kuidas tagada see, et ratas seal järgmisel korral sõitma minnes ka alles on.

Pane ratas lukku!
Kõige lihtsam, mida saad teha, kuid mis võib kergesti meelest minna, kui jätad ratta isiklikku panipaika, mitte poeukse taha, kus varguse oht on selgem, on see, et ka seal võiks kasutada rattalukku. Loomulikult ei ole rattalukk lahendus, mis takistaks kogenud varast rattaga minema sõitmast, kuid nagu linnatänaval, aeglustab see vähemasti tema tegevust ning suurendab võimalust, et keegi tema tegutsemist märkab. Ka hoiad rattalukuga ära selle, et ühiskasutatavas panipaigas (näiteks korteriühistu kelder) mõni niisama naljamees või naabripoiss rattaga lõbusõidule satub.

 

Alarm tõmbab tähelepanu 
Üks nutikas võimalus on paigaldada oma jalgrattale alarm, mis aktiveerub, kui ratast liigutatakse. Ehk olgu see siis pätt või naabrionu, kes pidas paremaks ratta keldri teise otsa tõsta, et teha ruumi kartulikotile, annab alarm märku sellest, et keegi on pannud käed külge varale, mis talle ei kuulu.

Videovalve peletab päti eemale
Juba ainuüksi videokaamera olemasolu aitab vargaid eemale hoida ning sellega ennetada pahategusid ning nendega kaasnevat stressi. Lisaks sellele, et videokaamera salvestiselt saab vaadata, kes ja millal pahateo toime pani, on videovalvel ka oluline ennetav efekt – pätt pelgab kaamerat ning valib oma tegudeks pigem sellise koha, kus on vähem võimalusi, et teda märgatakse. Eriti otstarbekaks võib see osutuda kortermajade valvamisel, kus suur osa ruumidest ja territooriumist on ühiskasutuses.

Kindlusta oma vara
Kui oled koduomanik, siis ilmselt oled mõelnud sellele, kuidas oma vara võimaliku kahju vastu kindlustada. Kodukindlustuse lepingusse tasub kindlasti lisada ka jalgratas, sel puhul katab murdvarguse puhul selle väärtuse kindlustus. Siis tasub aga meeles pidada, et ka omanik peab hea seisma selle eest, et vargal ei oleks rattale liiga lihtne ligipääs. Lõpuks taandub kõik lihtsatele detailidele, mis aga läbimõeldult ning koostoimes annavad suure tõenäosuse, et Sinu ratas ei vaheta Sinu teadmata omanikku.

Loe ka Tartu Expressi ratta-varguse eksperimendi kohta, kus G4S aitas tagada ratta „päris“ varaste kätte sattumist.

Ande Etti
Turvaettevõte G4S Eesti

 

Jaga

Kommenteeri