Laen – kas abimees või õudusunenägu?

0

Heli Lehtsaar, tarbijaveebi minuraha.ee toimetaja

Vanarahvas suhtus laenamisse pigem taunivalt, öeldes, et laenuleib ja laastutuli ei kesta kaua. Majandusbuumi ajal sai laenamisest igapäevaelu osa. Kumb lähenemine on õigem?

Laenamine iseenesest ei ole hea ega halb. Kui laenatakse mõistlikul eesmärgil, näiteks kodu ostmiseks ja arvestatakse oma majanduslike võimalustega (teisisõnu: ei laenata end lõhki) ning tehakse enne laenuvõtmist korralik eeltöö, võib laen olla hea abimees. Halvaks õudusunenäoks muutub laen siis, kui laenuvõtja ei anna endale aru, et see on rahaline kohustus ja on oma võimekust laenu tagasi maksta üle hinnanud.

Mida silmas pidada, et laen oleks abimees? Laenuvõtmise mõttekust kaaludes mõtle: kas asi, mille jaoks ma laenan, peab vastu kauem kui kestab laenu tagasimaksmine? Näiteks kodu laenuga ostmisel või auto liisimisel on vastus küllap jah. Tarbimisel – reisimine, rõivaste ostmine – on vastus küllap ei. Järelikult on mõnikord kasulikum soovitud ost edasi lükata ja raha koguda, sest kui suudad maksta tagasi laenu koos intressidega, siis suudad raha ka koguda. Viimane on kokkuvõttes palju odavam.

Kindlasti peaks vältima kiirlaenu ehk SMS-laenu võtmist, sest see tekitab tõenäoliselt suuri rahalisi raskusi.

Esiteks seetõttu, et kiirlaen tuleb kiiresti tagasi maksta (tavaliselt mõne kuuga) ja teiseks on intressid väga kõrged. Mis tähendab, et tagasi maksma pead lühikese aja jooksul palju suurema summa, kui laenuks said. Kiirlaenu võtmisega seotud ohtudest saad lugeda siit.

Kasulik teada enne laenu võtmist Esiteks: kas oled kindel, et sul on edaspidi kindel, regulaarne ja piisava suurusega sissetulek laenumaksete tasumiseks? Arvuta oma võimalused laenukalkulaatoril läbi: kas soovitava laenusumma koos intressidega tagasi maksmine on jõukohane? Kindlasti ei peaks laenama maksimaalset summat, mida laenuandja pakub, vaid arvestama enda võimalustega!

Teiseks ära otsusta esimese silma hakanud reklaami põhjal, vaid uuri vähemalt kolme erinevat pakkumist. Eeltöö võib sinu jaoks tähendada sadu või isegi tuhandeid eurosid võitu, sest laenuandjaid ja laenuliike on palju ning ka intress, lepingutasu ja muud tingimused erinevad. Seda isegi siis, kui laenu nimi on sama – näiteks väikelaen või kodulaen.

Kuna iga laenuandja peab sulle enne lepingu sõlmimist andma teabelehe (tarbijakrediidi standardinfo teabeleht), siis teeb see sulle erinevate laenupakkujate võrdlemise lihtsaks, sest teabelehel on info sulle pakutava laenu summa, intressimäära, lepingutasu jpm kohta.

Pankade tarbimislaenude ja järelmaksude tingimuste võrdlustabeli leiad siit.    

Kolmandaks süvene detailidesse, kui oled sobivamad laenupakkumised välja valinud. Uuri, kas intressi arvutatakse laenujäägilt või laenusummalt.

Kui laenusummalt, tähendab see sinu jaoks suuremaid kulusid intressidele, sest kuigi oled laenuperioodi jooksul osa laenu tagasi maksnud, arvestatakse intressi kogu laenatud summalt.

Samuti uuri, kuidas saad laenuperioodi jooksul lepingut muuta – näiteks maksepuhkust või maksegraafiku muutmist taotleda. Tasub teada, et üldiselt tuleb lepingu muutmise eest maksta.

  • Laenamise ja erinevate laenuliikide kohta saad lähemalt lugeda siit.
Jaga

Kommenteeri