Lapse palve liiklejatele

0
Kirly Kadastik

Kirly Kadastik, Jõgeva politseijaoskonna noorsoopolitseinik

Ivo Saarela

Ivo Saarela, Jõgeva politseijaoskonna piirkonnapolitseinik

Olen jõudnud maakodust tagasi linnatänavatele ja alustanud uuesti kooliteed. Pikk suvi on uitama ajanud mu tähelepanu ja keskendumisvõime, seetõttu võin ma olla hajameelne ning tähelepanematu. Sellepärast palun sind, kallis ema ja isa, käi minuga läbi kõige ohutum koolitee.

Võib-olla pead seda tegema korduvalt, sest olen veel väike ja kõik tundub septembris uus ja huvitav. Tuleta mulle meelde, et ülekäigurada on õige koht tee ületamiseks ning enne ülekäigurajale astumist pean veenduma, et autojuht on mind märganud ja mulle tee andmiseks seisma jäänud.

Lapsed 1. septembril

Lapsed 1. septembril teed ületamas. Foto: Esme Kassak/G4S Eesti

Kui tahan koolis käia jalgrattaga, siis pead mind kui alla 10aastast jalgratturit hommikuti kooli saatma ja õhtuti kooli vastu tulema, kuna üksi ma veel jalgratturina tänavatel sõita ei tohi. Kui saan juba 10aastaseks, saan teha endale jalgratta juhiload ja üksi kooliteed läbida. Kindlasti kontrolli, et kuni ma pole veel 16, kannaksin alati jalgrattaga sõites kiivrit, sest õnnetused ei hüüa tulles. Lisaks tasuks mulle ikka ja jälle üle korrata, et jalgratturina puudub mul ülekäigurajal teed ületades autojuhtide ees eesõigus.

Kui sõidan kooli bussiga, siis manitse mind kannatlikult ootama teeületust seni, kuni buss peatusest lahkub. Sest ainult nii näen ma tervet sõiduteed ja saan kindel olla, et tee ületamine on minu jaoks ohutu. Kui tood mind hommikuti kooli autoga, siis kontrolli, et kinnitaksin alati turvavöö ja kindlasti tee seda ka ise. See näitab, et hoolid endast ja ka minust. Sina võid väga korralikult sõita, kuid me ei tea kunagi, millised autojuhid meil ees või vastu sõidavad. Kas tead, et otsekokkupõrke korral linnakiirusel lendab turvavarustusega kinnitamata laps vastu seljatuge või esiklaasi sama jõuga nagu viiendalt korruselt vastu maad kukkudes?

Lisaks emale ja isale palun ma ka sind, hea autojuht: palun võta aega rohkem kui suvehommikutel, kui teedel ja tänavatel oli liiklus hõre. Pööra mulle tähelepanu ja aeglusta sõitu, kui lähened ülekäigurajale. Kahjuks ei oska ma veel päris täpselt aimata ette ohte, arvestada auto kiiruse ja selle pidurdusteekonna pikkusega ja võin hulljulgelt tee peale astuda. Palun arvesta ka sellega, et vihmase ilmaga juhtub kuni kolmandiku võrra rohkem õnnetusi kui kuiva ilmaga. Vihmaga on mootorsõiduki pidurdusteekond tunduvalt pikem ning võib tekkida vesiliug.

Lõpetuseks tänan sind, kallis liikleja, et võtad kuulda minu palveid ja oled mulle eeskujuks!

Ohutut liiklemist ja ilusat kooliaasta algust kõigile!

“Lapse palve liiklejatele” Kirly Kadastiku ja Ivo Saarela suu läbi ilmus esmakordselt 1. septembri Vooremaas ning on “Julged hoolida?” portaalis kokkuleppel autoritega.

Jaga

Kommenteeri