Lühifilm noortelt noortele: kas mobiilita on elu?

0
Brit Tammeleht

Brit Tammeleht, lühifilmi “Külaskäik” produtsent

Tänapäeval on suur osa suhtlusest kolinud internetti, nii et olulised asjad elus kipuvad jääma tagaplaanile. Eriti terav võib teema olla noorte seas, kes on just sellise elukorraldusega harjunud. Lühifilm „Külaskäik“ püüab meelde tuletada, mis tegelikult on tähtis.

Vabatahtlike noorte loodud lühifilm “Külaskäik” räägib loo tüdrukust, kes pole juba pikemat aega käinud maal vanaemal külas, kuid ei ole sellest ka sugugi elevil. Ta istub vaid oma nutitelefonis, surfab internetis ja saadab sõbrannale sõnumeid. Maale jõudes ei tee ta vanaemast isegi välja ning otsib telefoniga levi. Ringi kõndides ja levi otsides jäävad talle silma aga asjad, mis meenutavad ta lapsepõlve ja seda, kui õnnelik ta koos vanaemaga oli. See paneb ta olukorra üle järele mõtlema.

Kaader filmist "Külaskäik"

Foto: DOT Films

Filmi idee tekkis, silmates samasugust olukorda. Oleme küll juba vanemad kui filmi peategelane, kuid kohvikus sõpradega istudes võib tihtipeale tähele panna, et ei suhelda enam üksteisega, vaid vaadatakse pingsalt nutitelefoni. See pani meid mõtlema ning saime aru, et tegelikult on see probleem noorte seas liigagi levinud. Kuna me polnud juba pikemat aega teinud lühifilmi, otsustasime, et see on väga aktuaalne teema, millele tähelepanu pöörata ja millest võiks üks film kõnelda.

Filmi autor teadis algusest peale, et tahab filmis välja tuua kolm erinevat vanusegruppi, keda kõiki see teema otseselt või kaudselt mõjutab. Ta otsustas, et filmis peaks mängima nutitelefonist sõltuvuses olev noor tüdruk, murelik ema ja oma perekonda igatsev vanaema. Juhime tähelepanu, et probleem ei ole tegelikult see, et vanaema moodsaid suhtlusvahendeid ja -kanaleid ei kasutaks – see lihtsalt ei asenda reaalseid kontakte ega anna tõelisi emotsioone ja lähedust edasi.

Lühifilm "Külaskäik"

Kas maal on elu võimalik? Foto: DOT Films

Peagi valmiski esmane stsenaarium ja hakkasime valmistuma võteteks. Kuna filmil puudus algusest peale igasugune rahastus, siis otsustasime kasutada endal olemasolevat tehnikat ja kaasata vabatahtlikke, kellele filmitegemine huvi pakub ja kes tänu sellele heal meelel kaasa löövad. Rääkisime paljudele inimestele oma ideed ja see võeti hästi vastu.

Korraldasime avatud castingu ja leidsime selle kaudu filmi ka andekad vabatahtlikud osatäitjad. See on lausa üllatav, kui palju on Eestis inimestel huvi näitlemise vastu, sest iga rolli osatäitjaks soovis tulla mitmeid inimesi! Lõpuks oli meil isegi raske valikut langetada. Kokku saime filmimeeskonda kümme inimest.

Vaatamata algsele optimismile omavahenditega ja vabatahtlikkuse alusel hakkama saada, jõudsid üsna pea meieni esimesed probleemid sellega seoses. Kahe võttepäeva jooksul tuli korraldada projektis osalejatele toitlustus ning ka transport Tallinnast 50 km kaugusele. Aja puuduse tõttu ei õnnestunud meil sponsoritelt küll raha taotleda, kuid õnneks saime nende toel organiseerida toitlustuse ja transpordi. Samuti õnnestus meil sponsorluse korras saada paremat filmitehnikat. Võttepäevad sujusid hästi ning olime kogu aeg graafikus. Filmi järeltöötlus võttis aega ligi kaks nädalat.

Lühifim „Külaskäik“ toodeti ettevõtte DOT Films nime alt ning filmi on plaanis saata erinevatele konkurssidele nii Eestis kui välismaal. Igapäevaselt tegeleme reklaamide ja muusikavideote valmistamisega, kuid alati oleme uuesti valmis tegema lühifilmi, kui tekib hea idee. Filmi tegemine on seiklus!

YouTube Preview Image
Jaga

Kommenteeri