Mida näitavad lipu värvid rannas?

0

Nii nagu kaasneb  suvega ootus veekogu ääres aega veeta ja supelda, hakatakse terasemalt jälgima ka rannas lehvivaid  lippe:  kas on turvaline ujuma minna või mitte. Mida aga signaallipu värvid näitavad ja kes nende üle  otsustavad?

Punane  lipp Stroomi rannas suve alguses

Punane lipp näitab rannas, et suplus ei ole soovitatav. Foto: Esme Kassak

Kõige lihtsam on otsustada ohutuslipu värvi tähenduse üle veetemperatuuri põhjal, kuid lisaks  veetemperatuurile tuleb suplustingimuste üle otsustamisel arvesse võtta ka ilmastikuolusid ja vee seisukorda. Nii võib veetemperatuur olla suplemiseks sobiv 18 kraadi ja rohkem, kuid kui  laine on kõrge või väljas müristab äike, siis pannakse  randa lehvima punane lipp. Samuti tõmmatakse masti punane lipp, kui vesi on reostunud ja seetõttu inimese tervisele  ohtlik.

Veetemperatuur

Kui vesi on puhas ja ilmastikuolud head, siis võib lipu värvi tõlgendada järgmiselt: +19ºC ja soojem roheline, +16ºC … +18ºC kollane  ja alla  +16ºC punane lipp.

Ilmastikuolud

Lipu värvi  mõjutavad  ka ilmastikuolud. Rannavalvurid  jälgivad hoolega ilmateadet ning konkreetseid olusid  rannas.  Kui  väljas  on äike, möllab  torm, puhub kõva tuul, laine on ohtlikult  kõrge, siis tõmmatakse  masti  ujumist mitte  soovitav lipp.

Vee seisukord

Iga teatud  aja järel või konkreetse kahtluse korral võetakse  proove  veekogu seisukorra kohta. Kui tulemused ületavad  lubatud normid, siis pannakse randa lehvima ujumist  mitte soovitav punane lipp.

Hea teada! Täpsemat infot  lipu värvi täpsemate  põhjuste ning rannaolude kohta saab rannavalvurilt. Kui on tegemist reostusega, siis on rannavalvuril vastav põhjalikum info, kui  aga näiteks ilmastikuoludega, siis oskab ta  lisaks põhjendada, miks ei ole  suplus sel hetkel soovitatav.

lipuvarvid

G4Si rannavalvurid tagavad sel suvel 16 rannas turvalisust: Tallinnas Stroomi, Pirita, Pikakari ja Kakumäe rannas ning Harku  järve ääres, Pärnu rannas, Haapsalus Paralepa ja Vasikaholmi rannas, Elvas Verevi järve ääres, Tartus Emajõe linna- ja vabaujulas ning Anne kanalis, Põlva  järve ääres, Türi tehisjärve ääres, Otepääl Pühajärve ääres ning Võrus Tamula ja Kubija järve ääres.

Jälgi rannainfot  siit:  www.g4s.ee/rannad

Jaga

Kommenteeri