Mida peale hakata karjääriga?

0
Maarit-Vabrit Raadla

Maarit-Vabrit Raadla, Karjäärisuunaja looja

Ma olen ikka mõelnud, et karjäär on inimese elus midagi suurt ja paikapanevat. Et kui korra oled oma karjääri paika pannud, siis tuleb hambad ristis seda mööda ka käia. Meenuvad kohe pika ajalooga Jaapani ettevõtted, kus töötavad mitmed põlvkonnad samast perest ja nende lapsed ning veel lapselapsedki tulevikus.

Kuid alles hiljuti, keskea lävepakule jõudes, avastasin ma, et karjäär on hoopis midagi muud. Laiemas tähenduses on karjäär kogu inimese elu ühes erinevate elurollidega: lapsevanem, töötaja, õpilane, ettevõtja jne. Elurolle on meil mitmeid. Kitsamas tähenduses on karjäär inimese tööalast aktiivsust kujutav teekond. Mõnikord on see teekond selge ja sirge, mõnikord hüppeid ja haake täis pikitud.

Karjääriplaanimine võib olla täis hüppeid ja haake

Karjääriplaanimine võib olla täis hüppeid ja haake. Foto: Internet

Tänapäeval on karjäär aga muutunud eriti paindlikuks ja dünaamiliseks. Näiteks ei ole mingi imeasi kui ka 50-aastane läheb ülikooli või omandab senisest täiesti erineva kutse. Karjäär võimaldab meil teha kannapöördeid oma elus ja tegeleda just sellise valdkonnaga, mis silmad särama paneb. Ma olen nüüdseks aru saanud, et karjääri ei maksa peljata – ta on tegelikult sinu sõber.

Mõtiskleme natuke koos selle teema üle, sobib?

1. Kas oled vahel mõelnud, milline oleks see töö, mida oled valmis tegema kire ja rõõmuga iga päev?
Võta selleks täna ca 30 minutit ja lase mõttel lennata. Ja siinkohal ära muretse, et pead sellega elu lõpuni välja vedama. Võimalus ümber mõelda ja uut pööret teha on alati.

2. Mida oled selleks teinud, et head võimalused sinuni jõuaksid?
Siin väike harjutus oma karjäärikäitumise hindamiseks. Mõtle läbi, milline alljärgnevatest väidetest sobib sinu kohta kõige paremini:
a) Töökohti on mulle alati pakutud, pole pidanud ise midagi tegema.
b) Olen juhuslikult sattunud huvitavate võimaluste otsa.
c) Vaatan tööturul pidevalt aktiivselt ringi ja analüüsin olemasolevaid võimalusi.
d) Olen aktiivne suhtleja, loon endale ise sobivad võimalused ja võitlen nende eest.
e) Ma ei teagi, mida ma tahan ja seepärast lähen tavaliselt vooluga kaasa.

3. Ja nüüd mõtle selle peale, mis sa elus saavutada tahad ja kas liigud sinnapoole? Kas saad ise kuidagi hoogu juurde anda?

Mõnikord juhtub nii, et koolis suurepärased õpilased on lõpetamas gümnaasiumit ning endiselt ei suuda otsustada, mida edasi õppima minna. Ka siin aitab sind planeerimine. Miks mitte planeeridagi pärast üldhariduse omandamist aasta või paar mõtlemisaega. Minna tööle kas kodu- või välismaale, avastada ennast ja seda, mis sulle kõige enam meeldib. Selliseid “karjääripause” tehakse ka pärast 20-aastast staaži edukalt. Võib juhtuda, et sünnib kannapööre aga võib juhtuda, et jõuad tagasi oma “esimese armastuse” juurde, kuid siis juba oluliselt värskema ja enesekindlamana.

Ei ole kindlat aega, millal inimene peaks oma karjääriga tegelema hakkama. Kõige olulisem on sinu enda äratundmine, et just nüüd on see vajalik. Oluline on võtta aega selgusele jõudmisel, mõtiskleda, arutada sõprade ja pereliikmetega.

 

Kuidas anda karjäärile hoogu juurde ja kuhu suunas liikuda?

Kuidas anda karjäärile hoogu juurde ja kuhu suunas liikuda? Foto: Internet

 

Karjäärisuunaja aitab mõtestada soove

Just selline mõtisklemise ja enesehindamise koht saab tulevikus olema Karjäärisuunaja. See on koht, kus saad vaadata tagasi ja edasi, enda sisse ja enda ümber. Ei mingeid reegleid ega sundimist. Tulemusena joonistub välja sinu eelistuste, ootuste, oskuste, kompetentside ja tegevuste kaart, mis on sulle heaks suunanäitajaks edasiliikumisel. Seejuures ei ole vahet, kas lõpetasid just gümnaasiumi, omad aastakümnete pikkust edukat töökogemust või hakkad jääma varsti pensionile – oma elu juhtimiseks on alati õige aeg.

Karjäärisuunaja on pilvepõhine tööriist, mis aitab sul analüüsida, visiooni luua, ootusi kaardistada, koostada tegevuskava, et teadlikumalt kujundada oma tööalast liikumist. Kasutamine on tasuta ja väga lihtne, eraldi koolitust selleks ei ole vaja. Karjäärisuunajasse saad igal ajal tagasi tulla ning oma kirjeid uuendada, muuta ning uusi plaane teha.

Karjäärisuunajas saab kasutaja luua endale privaatse konto ning teha mitmeid oma karjääri analüüsimisega seotud tegevusi, täites põhjaliku ankeedi enda kompetentside, eelistuste, ootuste ja võimaluste kohta. Olulisel kohal on visioon, kus kasutaja näeb end tulevikus ning karjääriplaani koostamine ja -päeviku pidamine. Ühtlasi saab inimene Karjäärisuunajast juhiseid ja suuniseid, mida karjääri edendamisel ja plaanimisel tähele panna, ning infot erinevate võimaluste kohta end tööalaselt täiendada.

Olen töötanud koolitaja ja personalijuhina üle tosina aasta ja üks asi, mis mulle silma torkab, on see, et paljud tööealised inimesed teevad tihtipeale tööd, mida nad õppinud ei ole. Kuniks see neile rõõmu ja rahulolu pakub, on kõik korras. On aga ka selliseid, kes ei teagi, mis neile meeldiks. Usun, et inimene on õnnelik ainult siis, kui saab teha seda, milleks tal eeldusi on ja mille vastu huvi on – midagi, mis paneb silmad särama.

Tule ja toeta Karjäärisuunajat juba täna Hooandjas ja pane alus teadlikumale elamisele!

Vaata ka kodulehte: mvrarendusgrupp.wix.com/karjaarisuunaja

Facebooki fännileht: https://www.facebook.com/Karjaarisuunaja

Jaga

Kommenteeri