Nõuandeid esimese mobiili saanud lapsele

0

Üha sagedamini saavad lapsed oma esimese mobiiltelefoni juba enne kooli algust. Selleks, et uuest abimehest hoopis uus probleem ei tõuseks, tuleks lapsega koos läbi käia mobiilikasutuse põhitõed, et muuta telefoni kasutamine turvaliseks. Nõu annab Telia teenuste kommunikatsioonijuht Kristina Samra.

Lapsed räägivad telefonidega

Et telefonist oleks lapsele rohkem kasu kui uusi probleeme, tuleks temaga läbi käia mobiili kasutuse põhitõed. Foto: Internet

Hoia telefoni turvaliselt!

1. Ära kanna mobiiltelefoni kohas, kust võõrad selle kergesti ja märkamatult kätte saavad. Koti lahtine välistasku, avatud taskud rõivastel ja mujal on halvad kohad, sest sealt võib telefon kergesti välja kukkuda ning lisaks on see kerge saak varastele.

2. Püüa vältida telefoni väljavõtmist tänaval kõndides ja ühistranspordis, sest see annab kurjategijatele teada telefoni olemasolust ning võimaldab sulle järgnedes selle ära võtta.

3. Kui võõras inimene palub kasutamiseks telefoni, vasta eitavalt. Tõeliselt hättasattunud inimesed ei pöördu abipalvega lapse, vaid teiste täiskasvanute poole.

4. Ära jäta oma telefoni klassis vahetunniks lauale või garderoobis jope taskusse. Ka sinu klassis võib kahjuks olla keegi, kes ei suuda ahvatlusele vastu panna ja telefoni ära varastab. Nii on ka lihtne kasutada võimalust halva nalja tegemiseks, et helistada kallitele numbritele või saata sinu nime alt inetuid sõnumeid.

Kui telefon kaob …

1. Kui märkad, et telefon on kadunud ja see ei ole parasjagu hääletul režiimil, võid paluda sõbral sellele helistada – lähedalolev telefon annab endast siis helinaga märku.

2. Kui sa aga telefoni ei leia või kahtlustad, et see on varastatud, siis pöördu oma vanemate poole. Kuriteost kiire teatamine võib kaasa aidata pahategijate tabamisele. Vanemad teavad ka seda, mida teha, et võõrad ei saaks sinu telefoniarvet kasvatama hakata või kõnekaarti tühjaks rääkida.

Kuidas kulusid kontrolli all hoida?

1. Pea alati nõu ema või isaga, kui tahad oma mobiiltelefoniga teha midagi muud kui tavaline helistamine ja sõpradele-tuttavatele sõnumite saatmine. Kui soovid uusi helinaid, naljakaid taustapilte või põnevaid äppe, on mõistlikum neid osta näiteks sooduskampaaniate ajal või koos vanematega.

2. Kui sinul ja su sõbral on pakett või kõnekaart, kus omavahelised kõned on tasuta, võite muidugi omavahel pikalt lobiseda. Vastasel korral läheb see aga kalliks, nii et õpi jälgima telefoniga rääkimise aega.

3. Kui su sõbral on komme teha sulle vastamata kõnesid või palub ta alati sinul tagasi helistada, et pikemalt juttu ajada, ei pea seda tegema. Ka sinu telefoniarvel on piirid ning ei ole õiglane maksta kellegi teise soovitud kõne eest.

Viisakusreeglid telefoni kasutamisel

1. Koolis, teatris, kinos ja kontserdil lülita telefon hääletule režiimile. On äärmiselt ebaviisakas, kui nendes kohtades kellelgi telefon helisema hakkab ja kõigi tähelepanu rikub.

2.  Bussis, ootejärjekorras, arsti eesruumis või mujal ühiskondlikus ruumis ei sobi kaua ja valju häälega telefoniga lobiseda.

3. Ära püüa ebameeldivatest kõnedest pääseda sel moel, et neid vastu ei võta. Kui oled end kauaks sõbra poole unustanud, siis anna sellest helistavale emale teada. Telefoni tühjalt kutsuda lastes paned vanemad asjatult muretsema.

4. Väga halb mõte on telefoni teel lollitamine või kaaslaste kiusamine, saates neile inetuid sõnumeid või tehes moonutatud häälega telefonikõnesid. Sellise tegevuse peale on kiustatutel õigus pöörduda politseisse ja kui sa ka arvad, et su telefoninumber on salastatud, on võimalus politseil see välja uurida.

Artikkel on pärit Telia portaalist Digitark. Loe kogu artiklit siit!

Jaga

Kommenteeri