Nutikad lahendused nõuavad nutikaid sõnu

0

Tehnoloogia kiire arengu ja uute põnevate lahendustega seoses on üles kerkinud vajadus neid lahendusi ka kuidagi suupäraselt nimetada. Eelmise aasta novembris välja kuulutatud sõnavõistlus otsis muu hulgas vasteid sõnadele streamline, asjade internet ja viraalne. Innovaatiliste lahendustega silmapaistev Samsung pidas võistlusele laekunud sõnadest kõige õnnestunumaks asjade interneti tähistamiseks mõeldud sõna “nutistu”.

Nutistu

Üks võimalus, kuidas nutistu välja võiks näha. Foto: Digital Trends

Võistluse üldvõitjaks valitud sõna “nuhvel”, millesse on põimitud korraga nii nutikus kui ka tahvel, tundub olevat tabav leid, kuid kas see ka kasutusse jõuab, näitab aeg. “”Nuhvel” on küll humoorikas ja meeldejääv, kuid sellel on omad nõrkused. See võib tekitada seoseid sõnadega “vuhvel” ja “tuhvel”,” kommenteeris oma igapäevatöös ka “nuhvlite” tootekoolitusi läbiviiv Samsung Electronics Baltics’i tootekoolitaja Madis Einpalu. Sõna sisulist poolt analüüsides leiab ta, et “nuti” ja “tahvel” ei anna otseselt edasi phableti ehk nutitelefoni ja tahvelarvuti vahelise seadme olemust.

Samsung Electronics Baltics’i kollektiivi lemmiksõnaks osutus hoopis “nutistu”, mis annab nende hinnnagul väga hästi asjade interneti olemust. Selle sõna puhul on ilmselt ainest saadud neli aastat tagasi toimunud sõnavõistluse tulemusena aktiivselt kasutusele võetud sõnast “taristu”, millele on iseloomu antud eesliitega “nuti”. Selline seos ja sõna suupärasus loob head tingimused sõnaga harjumiseks ning selle kiireks levikuks.

iofInglise keeles võttis asjade interneti (internet of things) termini esmakordselt kasutusele Kevin Ashton 1999. aastal, kuid kasutusse jõudis see kümme aastat hiljem ning aktuaalseks muutus alles eelmisel aastal.

Üheks nutistu levinumaks näiteks on külmik, mis suudab jälgida, milliseid toiduaineid kapp sisaldab, milline on nende säilivusaeg ja mida oleks juurde vaja tellida. Selline külmkapp on tekitanud põnevast lähenemisest hoolimata ohtralt vastuarvamusi, sealhulgas kodumasinate müüjatelt. Rakendusi on aga teisigi ning nutistu põhimõtetest lähtuvad ka kaasaegsemad koduvalvesüsteemid.

Kui mõnigi uus või kasvõi mugandatud sõna võib hääbuda koos seadme moraalse vananemisega, siis nutistu tähistab midagi, mille ümber ilmselt ka tulevikus elu ringleb, tuues kaasa uusi põnevaid lahendusi, aga ka (turva)probleeme. Kuid see on juba teine teema.

 

 

Jaga

Kommenteeri