Ohud rannas – mida tähele panna?

1

Küsisin seitse aastat turvatööd teinud ning samuti seitsmendat hooaega G4Si rannavalves töötavalt Vlarimir Artjomenkolt nõu, kuidas tagada meeldiv ja ohutu rannaklülastus.

Kuidas hoida rannas oma asju?
Peamine soovitus on siiski võimaluse korral jätta oma kallim vara koju ja mitte seda randa kaasa vedada. Kui aga siiski võetakse rannakülastusele väärisesemed kaasa (võtmed, raha, dokumendid jne.), soovitame randa minna mitmekesi ning hoida omi asju koos ühes kohas. Kui üks sõpradest soovib minna ujuma, on alati keegi, kes jääb kaldale teise asju valvama. Mõnikord võib mõnedes suuremates randades leiduda ka rannahooneid, kus renditakse hoiukappe, kuhu saabki rannakülastuse ajaks panna oma vara ning rannast lahkudes need ilusti kätte saada.

Kuidas käituda/saada hakkama alkoholijoobes rannakülastajatega?
Siinkohal on määrav asjaolu, kas inimene on  joobes olles sõbralik või agressiivne. Igal juhul tuleb sellisel külastajal kergelt silm peal hoida, et ta ei rikuks teiste külastajate rannas viibimise rahu ning ta ei kujutaks ohtu endale ega teistele. Üldjuhul ranna külastajad, kes on otsustanud alkoholi pruukida, on sõbralikud ning ei kujuta tahtlikult ohtu kellelegi. Siiski tasub joobes ujujast igal juhul alati valvega randades rannavalvureid teavitada. Agressiivsema joobes rannakülastaja puhul on soovituslik säilitada rahu ning selgitada rahulikult, selgelt ja lühidalt, kuidas nimetatud külastaja mõni konkreetne tegevus segab teisi külastajaid. Kui aga see ei paista toovat olukorrale edu, on mõistlik pöörduda abi saamiseks valvega rannas rannavalvurite, valveta rannas aga juba politseinike poole.

Kui palju esineb rannas „tülinorijaid“ või muidu ebameeldivaid seltskondi (nt väga lärmakaid) ning kuidas oleks mõistlik nendega käituda?
Tülinorijatest rannakülastajaid on tegelikkuses vähem kui arvatud. Kuid nagu eelnevalt räägitud, kui omapoolne rahulik selgitav vestlus tülinorijatega ei tööta, tuleks pöörduda rannavalve või politsei poole.

Milliseid turvalisust puudutavad nõuandeid veel rannas/veekogu ääres aega veetvatele inimestele südamele võiks panna? 

Inimestele tuleks ikka ja alati panna südamele põhilised reeglid:

 •  Klaastaara on rannas keelatud – see võib tekitada raskeid traumasid.
 • Koerad on rannas keelatud – loom on loom, kes võib ühel hetkel olla oma peremehega parim sõber, teisel hetkel aga hüpata ootamatult temale ebameeldivale inimesel kallale.
 •   Lastel alla 14 eluaasta on keelatud rannas viibimine ilma täiskasvanuta ning väiksematel lastel peab lapsevanem pidevalt silma peal hoidma ja mitte laskma joosta tal ranna peal ringi – see on suurtes randades väga suureks probleemiks, kuna lapsed kipuvad kaduma ühe silmapilguga ja sellega tekitab suuri emotsionaalseid traumasid nii lastele kui nende vanematele.

Seejuures on soovituslik, kui rannakülastaja näeb rannas, et midagi on valesti, anda sellest kindlasti teada seal viibivale rannavalvurile. Meil kõigil on meeldivam nii puhata kui ka töötada ilusas ja puhtas rannas, kus inimesed on õnnelikud.

Kui vanalt (ja kas üldse) võiks alaealisi üksinda/sõpradega ujuma lubada?
Nagu eelpool mainitud võib rannas viibida ilma täiskasvanuta alates 14. eluaastast. Vanusepiiri ületanud alaealine siiski võib ujuma minna, kuid ta peab tundma oma füüsilisi piire nagu kõik teised inimesed. Kui on liiga külm vesi või puudub piisav füüsiline vorm ujuda, on soovituslik mitte ujuma minna. Ujumine rannas nii meres kui teistes veekogudes tähendab ujumist punktist A punkti B ning tagasi – seega kui sa tunned, et oled juba enne punkti B väsinud, tuleks kohe hakata alustama tagasi ujumist kaldale. Ujumiseks kõlbulikku vett märgib valvega rannas roheline lipp, mis tähendab, et vesi on soe 18 kraadi ja rohkem, vesi on puhas ning tuulevaikne.

Kuidas ära tunda, et keegi vees olijatest vajab abi? Kuidas siis käituda?
Vees abivajajat on tegelikult tihtipeale väga raske ära tunda – mõni võitleb vees lärmakalt karjudes, mõni koondab kogu oma alles oleva energia enda vee pinnal püsimisele ja ei suuda endale enam ka abi kutsuda. Üldreegel on, et kui inimene sipleb ühe koha peal ning pea käib konstantselt vee pinnalt vaevu väljas ning vajub siis jälle vette, võib olla temaga midagi valesti ning tuleks minna kontrollima ja pakkuda võimalusel abi. Kui inimene on aga kaugel ning asi tundub valesti olevat, tuleb tegutseda kiiresti. Soovituslik on anda olukorrast teada valvega rannas seal viibivatele rannavalvuritele. Keelatud ei ole ka minna ise appi, kuid inimene peab olema 100% veendunud, et see on temale ohutu ning kindlasti peab appi minekust teada andma mõnele teisele rannas viibijale, kes kutsub abiväge juurde ja hoiab silma peal, et uppuja ja appi tõtanud päästjaga oleks kõik korras.

Küsis: Ande Etti

Jaga

1 kommentaar

 1. On tore, et hoolivad inimesed on koostanud sellise lehe. Siiski (võib-olla on viga minu vanuses, soos, elukutses, põhimõtetes vms) tunnen aeg-ajalt, ka seda lugu lugedes, et natuke on vint üle keeratud.

  Mõtet, et hoiame alla 14-aastasi ilma täiskasvanuteta rannast eemal, ma aga ei tolereeri.

  Sorri, aga nii vanad lapsed võivad täiesti seaduslikult juba suguelu elada, see tähendab et peavad olema valmis ka ise lapsevanemateks saama.

  Vatitupsu sees kasvatamine eskaleerib õpitud abitust.

  Sellest on kirjutatud juba päris palju – aga olgu siis veel kord kokku võetud. Eemalhoidmise asemel tuleb õpetada.

  Minu vanemad õpetasid mind 6-aastaselt mitte kartma vett, pinnal püsima ja 7-aastaselt ujuma. Mina õpetasin oma lapsi, nendega läks kogu protsess natuke kiiremini.

  Hiljem õpetati mind tundma ära ohumärke vees ja iseennast abistama, nii õpetasin oma lapsi ka mina.

  Seegi on (vähemalt minu jaoks) loomulik, et juba 5-aastane peab oskama vajadusel rääkida 112 tädidele-onudele adekvaatset juttu sellest, mis on juhtunud, kellega ja kus. Egoistlik – aga mul on üks krooniline haigus ja laste naabrionul kah natuke terviseprobleeme. Ei taha ju, et midagi juhtuks ja inimene sureb ainult seepärast, et sealsamas lähedal viibiv laps ei oska midagi teha?

  Seega veelkord, aitame oma lapsi pigem sellega, et õpetame!

Kommenteeri