20 nõuannet, kuidas perega reisima minna

0
Maarika Haavistu

Maarika Haavistu reisimas. Foto: erakogu

Kooliaasta lõpp pole enam kaugel ja esimesed soojad ilmadki on kohal. Paras aeg mõelda sellele, kuidas ette võtta üks mõnus perereis ja seda koos lastega! On see üldse võimalik? Nõu annab G4Si teenuste arendusjuht ja kahe lapse ema Maarika Haavistu.

Aeg-ajalt sulgen silmad ja lasen mõttel lennata: vaikne tuuleke paitab juukseid, õrn laine kõditab varbaid, soe päike silitab põske, ees avaneb maaliline vaade merele ja seljataha jäävad pilvepiiril kauguses looklevad mäed.

Jah, ongi aeg puhkuseplaane teha! Jagan sinuga enda pere kogemuse põhjal 20 soovitust, mida reisi kavandamisel, vahetult enne ja reisil olles jälgida. Loodan, et sul on sellest kasu.

Alusta reisi ettevalmistustega aegsasti

#1 Vali sihtkoht ja reisi aeg
Vali sihtkoht, mida soovite perega avastama minna. Kui reisite suurema seltskonnaga, pidage maha „kick-off“ koosolek, mille käigus võiks valmida plaan. Reisisihtkohtade infot leiad Lonely Planet lehelt, häid ideid saad reisisoovituste nimekirjast. See on kõige meeldivam osa kavandamise etapis.

#2 Uuri lennuaegasid ja autorendi võimalusi
Uuri sihtkoha lennupäevi ja -aegasid, võrdle lennufirmade ja vahendajate hindasid. Vahendajatest soovitan Skyscanner, BookingHouse, Hipmunk, Lastminute, Fly24, Sky24 ja Lennujaam kodulehti. Võimalusel kaalu alternatiivseid marsruute. Samuti vaata lennujaamas autorendi võimalusi, hindasid ja tingimusi.

#3 Tutvu majutuse võimalustega
Tutvu majutuse võimaluste ja hindadega, mis olenevalt hooajast võivad olla erinevad. Tavaliselt on kõrghooaeg juulis ja augustis, kuid varakult broneerides võid saada hinnasoodustust.

Meile meeldib privaatne puhkus ja reisime mitme perega koos – nii saavad suured kui väiksed segamatult puhkust nautida. Seetõttu oleme viimased aastad rentinud puhkuseks villa. Tavaliselt on villa rendi ettemaks 30% lõppsummast, kui oled selle ära maksnud, siis kinnitatakse sinu broneering. Ülejäänud osa maksad kohapeal.

Erinevatel vahendajatel on majutusasutustega erinevad hinnakokkulepped. Küsi ka otse pakkumist, sest see võib olla tunduvalt soodsam. Loe reisijate soovitusi näiteks Bookingust või TripAdvisorist. Kuid arvesta, et inimesed ja nende kogemused ühes ja samas kohas on erinevad – kui üks kiidab, siis teine laidab. Seega suhtu arvustustesse väikse skeptitsismiga. Mõtle ka lennujaama asukohale ja mida reisil näha tahad ning kui kaugel nendest asub sinu võimalik reisikodu.

Hea teada! Majutuse, lennupiletite ja rendiauto otsinguil kustuta aeg-ajalt veebilehitsejas vahemälu ehk cookie‘d või kasuta erinevaid seadmeid või pea nädal aega vahet – see aitab edukalt vältida näiteks lennupiletite hindade äkilist tõusu. Meil on olnud olukordi, kus ühes seadmes ja/või brauseris on üks ja teises teine hind. See on tõenäoliselt seotud huvi üles näitamisega, millele mõned teenusepakkujad reageerivad hinna tõstmisega.

#4 Broneeri ja osta
Nüüd, mil oled lennuajas ja majutuses kindel, broneeri esmalt majutus. Seejärel osta koheselt lennupiletid ning broneeri autorent, sest hinnad muutuvad ajas ainult kallimaks.

Autot rentides vali sõiduk, kuhu pere ja pagas „päriselt“ ära mahub. Jälgi veebilehel tingmärke: inimeste, uste ja kohvrite arv, manuaal- või automaatkäigukast jms. Kui langetad valiku automargi kasuks, siis ei pruugi sa tegelikult seda saada, rendifirmad kasutavad sageli „Ford Fiesta or similar“ nõksu. Siiski ei ole minu kogemuse põhjal muutunud inimeste ja uste arv.

Maarika Andaluusias

Maarika perega Hispaanias, Andaluusias.

Kord reisisime Itaaliasse ning rentisime auto, mille pagasilaekasse mahtus vaid üks suur kohver. Aga kui sa reisid 4-liikmelise perega, on sul vähemalt kaks suurt kohvrit ja käsipagas. Õnneks mahtus teine kohver teise pere autosse. Muidu oleks pidanud keegi selle endale sülle võtma.

  • Väga tähtis on lugeda autorendi tingimusi: kui suur on lubatud läbisõit ning kui palju peab seda ületades juurde maksma, kui palju maksab lisajuht, kas autoga võib riigipiiri ületada, kas pead tagastama auto täispaagiga või mitte.
  • Ära unusta, et väikeste lastega reisimisel on vajalik turvavarustus. Meie oleme laste turvatooli alused ise käsipagasis kaasa võtnud. Kui rendid turvatooli kohapeal, siis arvesta lisatasuga päevas ühe tooli kohta ligikaudu 7–11 eurot.
  • Pööra tähelepanu ka kindlustustingimustele: milline on omavastutus, mis läheb kindlustuskaitse alla ja mis mitte. Ühesõnaga soovitan osta kasko kohapeal juurde.

Broneeringu vautšer ja juhiluba esita kohapeal autot kätte saades rendifirmale. Tavaliselt peab auto vastu võtma sama isik, kes auto broneeris ja kelle krediitkaardilt ettemaks maha võeti. Sinu krediitkaardilt broneeritakse kohapeal minimaalselt kogu autorendi maksumuse ulatuses tagatisraha. Ka tagatisraha suurus on tingimustes kirjas.

Hea teada! Autot vastu võttes ole väga tähelepanelik, et kõik varasemad kriimustused ja mõlgid saaksid paberitesse kirja. Kui väljas on pime, võta auto ülevaatamisel abiks kas või telefoni taskulamp, võimalusel tee igast küljest foto või video. Liigne ettevaatlikkus ei tule kunagi kahjuks.

#6 Tutvu sihtkohaga põhjalikult
Võta aega kohapealsete vaatamisväärsuste ja tegevuste uurimiseks. Osta kasulike nõuannetega reisijuht. Mina eelistan näiteks Lonely Planet e-raamatuid, mida saan nutitelefonis või tahvlis lugeda ning kust saan lingi kaudu nii asukohale kaardil kui ka kodulehele liikuda. Paljude sihtkohtade kohta on olemas ka turismiinfo äpid.

Zoosafari

Zoosafari. Foto: erakogu

Siiski ainult ja ainult kultuurireisile mine ilma lasteta. Lastega vaatamisväärsuste avastamiseks vali kohad, kus ei pea pikalt lõõmava päikse all kõndima ja piletijärjekorras ootama. Usu mind, see ei ole seda väärt. Samas igasugused veepargid, loomaaiad, zoosafarid, akvaariumid, koopad, seikluspargid on lapse jaoks huvitavad tegevused.

Kindlasti tuleb ette olukordi, kus inglise keele oskusest väheks jääb. Õpi kohalikus keeles lihtsamad väljendid selgeks või lae telefoni vastava keele äpp. Proovi Duolingo äppi, soovitan seda!

Hea teada! Tutvu sihtkoha reisiinfoga ja registreeri pere välismaal viibimine Välisministeeriumi kodulehel ja lae telefoni Reisi targalt äpp.

Aja korda olulised asjad veel enne reisi

#7 Kontrolli dokumentide kehtivusaeg üle
Kontrolli üle pere dokumentide (ID-kaart, pass) kehtivusajad, osades riikides nõutakse 6 kuud kehtivust peale reisi lõppu. Tee dokumentidest koopiad ja võta need reisile kaasa. Samuti veendu pere kõnepaketis rahvusvaheliste kõnede teenuse olemasolus või seadista teenus operaatori iseteeninduses. Ja kui sul veel ei ole, tee endale Mobiil-ID – asendamatu abimees distantsilt pangas asju ajades.

#8 Kindlusta oma pere
Sõlmi reisi ajaks meditsiiniabi, reisitõrke ja pagasikindlustus, telli Euroopa ravikindlustuskaardid. Salvesta kahjukäsitluse number telefoni ja prindi kindlustuspoliis välja.

#9 Mõtle kodu turvalisusele
Lisa reisi ajaks turvafirma e-teeninduses häire korral kontaktisikuks lähedane isik. Vajadusel anna talle kodu võtmed ja määra sõrmistikult kasutajakood. Palu tal aeg-ajalt ka postkasti tühjendada, sest üleajav postkast on vargale esimene märk sellest, et kedagi kodus ei ole. Nõuandeid, kuidas kodu turvaliselt üksi jätta, loe lisaks siit!

#10 Ära unusta navi
Kui autol eraldi navigatsiooniseadet ei ole, siis lae telefoni offline-kaardiga äpp (näiteks Sygic, iGo vmt). Uuenda sihtkoha kaardid vahetult enne reisi. Samuti salvesta äpis vaatamisväärsuste, tegevuste, poodide, restoranide, randade, lennujaama ja reisikodu asukohad lemmikuks. Nii on mugav kohapeal liigelda ega kulu selleks kohapeal aega.

Sardiinias

Kui kõik korraldatud, on aeg nautida puhkust! Foto: erakogu

#11 Tühjenda fotokas
Reisi kogemuste talletamiseks vaata üle oma foto- ja videoseadmed, tühjenda mälu, vajadusel võta kaasa täiendavad mälukaardid. Nutikaga pildistades tühjenda telefoni mälu. Võta reisile kaasa laadijad, juhtmed jmt. Meie kasutame fotode ja videote allalaadimiseks välist kõvaketast ega pea tänu sellele muretsema, et mälu vahepeal täis saab.

#12 Kasuta suhtlemiseks raadiosidet
Kasutage reisil olles kaaslastega suhtlemiseks „walkie talkies“ raadiosaatjaid, näiteks Cobra. Neid saab ka laenutada. Ja veel, laste jaoks lae telefoni ja tahvelarvutisse mõned offline-mängud. Võimalus vahepeal mängida aitab neil paremini vastu pidada pikemaid sõite.

#13 Paki vähe ja nutikalt
Tee varakult pakkimise nimekiri, proovi järele Wunderlist äpp, mida saad pereliikmega jagada. Paki kaasa vaid hädavajalikud asjad, eriti sooja kliimasse minnes. Käsipagasisse paki kindlasti reisidokumendid, sularaha, autorendi vautšer, kindlustuspoliis, ravikindlustuskaardid, foto- ja videotehnika, telefonilaadijad, süle- ja tahvelarvuti ning laste jaoks mõned mänguasjad, midagi näksimiseks (pähkli-rosinasegu, näkileib vms), raamatud, joonistamiseks paberid ja pliiatsid. Lastega reisimisel pakin alati kaasa ka meie oma „Lotte“ putru :)

Hea teada! Arvesta lennujaamade turvanõudeid käsipagasile, näiteks Tallinna Lennujaama keelatud esemete nimekirja leiad siit.

#14 Võta kaasa sularaha
Kui palju võtta sularaha? See sõltub eeskätt pere suurusest ja sihtkoha eripärast, aga ka eelistustest. Üldjuhul oleme võtnud sularaha nii vähe kui võimalik (reisi eelarvest ca 10%). Enamikes kohtades saab arenenud riigis kaardiga maksta. Kuid on kohti, kus arveldamine käib vaid sularahas, näiteks rannas lastele jäätist ja juua ostes.

Paar nädalat enne reisi küsi majutuskohast üle, kas kohapeal saab majutuse eest kaardiga või sularahas tasuda. Pangaautomaadist sularaha väljavõtmise eest lisandub teenustasu, tavaliselt 2–3% tehingu hinnast.

Asjad, mida jälgida reisil olles

#15 Kaitse päikse eest
Reisides soojas kliimas kasuta päikesekreemi ise ja määri ohtralt lastele kord tunnis. Kõige intensiivsem päike on näiteks Vahemere maades ajavahemikul kell 12–17. Tavaliselt ostan kahenädalase reisi ajaks ühe 15% veekindla kreemi endale ja abikaasale ning teise, 30% kreemi kahele lapsele. Pane lapsele ja ka endale suvine peakate pähe. Pole vaja, et keegi reisil olles päikesepiste saaks.

#16 Tee autosõit meeldivaks
Hoia autos alati joogiks külma vett ja näksimist. Pikad päevad ja autosõidud ajavad kõhu tühjaks. Iga õhtu pane paar pudelit gaasita või gaasiga vett sügavkülma – nii püsib järgmisel päeval rännakule kaasavõetud vesi kuni õhtuni karastav (juhul muidugi, kui sellele otsene päike peale ei paista). Et pudel jää paisumisest sõna otseses mõttes ei plahvataks, joo u 50 ml vett pealt ära. Näksimiseks sobivad nii puuviljad (aprikoosid, virsikud, õunad), kurk, kirsstomatid, kuivikud, küpsised. Puu- ja köögivilju hoia külmkapis ning ole ettevaatlik, sest need peab soojas kliimas kärmelt ära sööma.

Maarika perega Itaalias

Väikeste lastega reisides tasub arvestada, et vahel väsivad nad ka ära. Foto: erakogu

#17 Hoia lastel silm peal
Rahvarohkes kohas liikudes hoia lastel silm peal. Pane lapsele käepeal enda kontaktandmetega. Kui käepaela ei ole, saad kirjutada telefoninumbri kas või lapse käele. Selgita lapsele, et kui vanemad silmist kaotab, jäägu samas kohas seisma või leppige kokkusaamiskohas kokku.

#18 Arvesta kohalike kommetega
Arvesta kohalike kommete ja eripäradega. Vahemere maades on tavaks pidada pikka lõunapausi kell 12–16, sellel ajal on väiksemad kauplused, kohvikud, vaatamisväärsused ja tanklad suletud. Kui soovid pangakaardiga arveldada, küsi see enne ostu üle.

#19 Ole valmis plaanide muutuseks
Kõike ei suuda sa ette näha ja ole valmis selleks, et plaanid muutuvad. Ja ära muretse sellepärast: reisimine ongi seiklus ja ootamatuid olukordi tuleb alati ette.

#20 Naudi puhkust ja jäädvusta
Võta aega, puhka ja naudi igat hetke. Tee pilte ja jaga neid lähedastega. Soovitan reisipäevikut pidada, hea aastate pärast lugeda. Kirjuta iga päeva kohta, kus te käisite, mida kogesite ja tundsite. Intervjueeri oma reisikaaslasi:)

Jaga

Kommenteeri