Prillide valikul tuleb arvestada vajaduste ja harjumustega

0
iveta_vakroom_nagemisterviskeskus

Iveta Vakrõõm, Eesti Nägemistervisekeskuse optometrist

Enamiku tööde puhul ei saa tänapäeval läbi ilma arvutita ega mobiilsete seadmeteta. Pidev ekraanide jälgimine avaldab aga mõju silmade tervisele. Üldjuhul toimuvad muutused nägemises alates 40. eluaastast, kuid ka senistel prillikandjatel tasub aeg-ajalt kontrollis käia ning välja vahetada väsimusmärke näitavad prillid. Prillide valikul tuleb lähtuda eelkõige enda harjumustest ja igapäevastest tegevustest, sest igal inimesel on need erinevad. Täpselt samamoodi, nagu ei saa endale haiguste puhul diagnoosi panna sõbra või tuttava järgi, ei saa ka prille valida teiste kogemuste põhjal.

Heaks nõuandjaks prillide valimisel on oma ala asjatundjana optometrist, kelle põhiülesandeks on inimeste nägemise uurimine ja korrigeerimine, prillide, kontaktläätsede ja teiste optiliste abivahendite sobitamine. Olles töötanud mitmeid aastaid töötervishoiu optometristina, olen täheldanud, et inimesed ei järgi optometristi poolt antud soovitusi prilliklaaside valikul ning töö- ja puhkeaja režiimi jälgimisel.

Silma tervise seisukohalt on üks olulisemaid aspekte, et tuleb jälgida töö- ja puhkeaja režiimi. Vaja on niisutada regulaarselt silma sarvkesta (pilgutades või vajadusel kasutada niisutavaid silmatilkasid), jälgida õiget isteasendit silmade töö kauguse suhtes ja teha õigeaegseid puhkepause.

prillidega

Puhka aeg-ajalt ekraanist silmi! Foto: Freedigitalphotos

Tuleb arvestada töö sisuga
Selleks, et anda parimat nõu sobivate prillide valikul, esitab optometrist nägemiskontrollis mitmeid küsimusi inimese vajaduste ja harjumuste väljaselgitamiseks: milles seisneb töö sisu, millistel kaugustel asuvad esemed ja kui väikeseid-suuri detaile peab nägema. Optometrist peab teadma, kui suur on töö tasapind, kas töö toimub erinevatel tasanditel (nt tootmises), samuti ei tohi ära unustada inimese kasvu, sest ka sellest sõltub kaugus, kust vaadeldakse vajalikke detaile. Lisaks tööalasele teabele on oluline teada, kas inimene on liikuv ja sportlik, kas ta sõidab autoga, kas silmad on valgustundlikud.

Autojuht peab nägema hästi teed, samuti on tal vaja näha armatuuril olevaid näitusid ning vajadusel vaadata kaarti. Elukutseline autojuht peab sõitma tihti ka pimedas või hämaras. Kõiki neid andmeid on vaja, et teha prilliretseptis vajalikud täpsustused ning valida sobivad prilliklaasid. Prillikandjal on väga oluline kanda õigesti prille, mis omakorda koosnevad õigesti valitud prilliraamidest ning vastavalt oma nägemisele ja vajadusele vastavatest prilliklaasidest. Prilliklaasi tugevuse ja soovitusliku prilliklaasi tüübi määrab optometrist koostöös kontrollitavaga.

Teiste kogemus on teiste kogemus
Nägemiskontrolli tulles on soovitatav kaasa võtta oma olemasolevad prillid – need, mida hetkel ka kasutatakse. On olnud juhuseid, kus inimene võtab kaasa kõik kasutuses olevad prillid ning lauale pannakse 4–6 paari prille. Selle põhjuseks on valesti määratud prilliklaasid, sest inimese nägemise vajadused on erinevad ning iga erineva kauguse jaoks on ostetud eraldi prillid. Optometristi küsimuste peale selgub, et kliendile ei ole soovitatudki kompaktsemaid ehk kombineeritud prilliklaase. Samuti selgub, et on kuulda võetud teiste prillikandjate soovitusi ja arvamusi.

Kui sõbrad või tuttavad ei ole harjunud kombineeritud klaasidega prillidega, siis järeldatakse, et need ei sobi.  On tulnud ka jutuks, et teised prillikandjad annavad nõu mitte muretseda kombineeritud klaasidega prille, kuna need maksavad rohkem. Tahan siinkohal toonitada, et ärge kuulake teisi, sest teised ei tea teie silmade eripärasuse kohta midagi. Teie ju ei tea, miks keegi teine ära ei harjunud või miks talle ei sobi kombineeritud prilliklaasidega prillid. Kui jutuks tulevad teie silmad, siis tuleb kindlasti konsulteerida ikka vastava ala spetsialistiga.

silmaarstil

Pilt: Freedigitalphotos

Lähtu oma vajadustest
Ka siis, kui nägemisteravus pole muutunud, tasub iga paari-kolme aasta tagant kulunud prillid välja vahetada. Prillide valikus on määravad mitmed näitajad. Pean oluliseks, et prilliraamid valitaks õigete prilliklaaside jaoks koos optometristiga. Raamide valikul on tähtis teada, millised on prilliklaaside tugevused, milline on inimese näokuju, silmade vahe ja kõige olulisem on, kuidas prilliraamid „istuvad“.  Siin on määravaks sangade pikkus, prilliklaasi ava suurus, raami kaldenurk jne. Loomulikult on oluliseks osaks ka meeldivus – väikesed detailid prilliraamil (kaunistused, ehted) lisavad valitud raamidele isikupära ja teevad kandja rõõmsamaks. Võimalusel võiks teha kõik protseduurid samas kohas, sest nii väldid olukorda, kus üks detail võib-olla ei sobitugi teisega. Optometrist, kes kontrollib juba teie silmade tervist, on paremini kursis ka teie silmade eripäradega, aitamaks valida sobivaid raame ja klaase.

Igapäevaseid tegevusi arvestades on prillikandjale kindlasti tähtis prillide mugavus kandmisel ja ka nende meeldivus. Raamide valik üldjuhul küsimusi ei tekita, küll aga tuleks jälgida, mille poolest erinevad ühed klaasid teistest. Kui inimene teeb suure osa ajast tööd kuvariga, siis tuleks kindlasti valida peegeldusvastase kattega klaasid, mis võtab maha peegelduse klaasidelt ning tänu sellele ei väsita silmi nii palju. Tuleb arvestada sedagi, et vahel on vaja arvutitööks teistsugust tugevust kui lugemis- või kaugprillidel. Olen kuulnud, et vahel kasutatakse arvutitööks ka 0-tugevusega prille, kuid tegelikult need väsitavad lõpuks veel rohkem silma. Lahenduseks võiks siinkohal olla pigem regulaarsed puhkepausid silmale ja aeg-ajalt töölaua tagant püsti tõusmine ja ringi liikumine.

Hea teada! Tööandja peab töötajale, kes vähemalt poole oma tööajast töötab kuvariga, korraldama tervisekontrolli, mis hõlmab silmade ja nägemise kontrolli, arvestades töötervishoiuarsti või silmaarsti määratud tähtaega konkreetsele töötajale, kuid mitte harvem kui üks kord kolme aasta jooksul, või töötaja nõudmisel kuvariga töötamisel tekkinud nägemishäirete korral. Kui kontrollil selgub, et töötaja nägemisteravus on vähenenud, peab tööandja hankima arsti tõendi alusel töötajale kuvariga tööks ettenähtud prillid või muud nägemisteravust korrigeerivad abivahendid või kokkuleppel töötajaga hüvitama nende maksumuse. (Kuvariga töötamise töötervishoiu ja tööohutuse nõuded)

Loe silmade tervise kohta lisaks www.silmatervis.ee

 

Jaga

Kommenteeri