Prügi teekond puust, punaseks ja vilkuvate tuledega

0

Annika Remmel
Keskkonnaamet

prügisorteerimineKeskkonnaameti Põlvamaa keskkonnamajas on avatud omalaadne väljapanek, mis võimaldab õpetada tänapäevase jäätmekäitluse põhitõdesid. Siin saab tervikliku ülevaate jäätmekäitluse põhiprotsessidest: jäätmete tekkest ja sortimisest, kogumisest ja veost, materjalikasutusest, biokäitlusest, põletamisest ja ladestamisest.

Kogu ekspositsiooni tõmbenumbriks on jäätmete teekonda selgitav makett, millel konteinerile vajutades süttib tulukesereana prügi teekond. Siin on tuttavad Räpina paberivabrik, Iru elektrijaam, Kunda tsemenditehas, aga ka sortimisjaam, plastitehas, kompostimisväljak ja prügila. Iga etappi selgitavad  videoklipid.

Siin saab kätt harjutada praktilises prügi sortimise mängus, määrata UV-lambiga plasti liiki ja vaadelda veega täidetud purgis erineva tihedusega plastiliike. Praktilist poolt toetavad videoklipid jäätmete sortimisest ja arvukad tootenäidised millega saab esitada näiteks plastpudeli elutsükli.

Kompostimist saab küll õppida arvutiprogrammi abil, aga toakomposter võimaldab selle protsessiga lähemalt tutvuda, lisaks on võimalik binokulaaridega vaadelda lagundajaid kompostitoormes. Prügilamaketi abil saab selgeks kaasaegse prügila ehitus, saab katsuda materjale, mida kasutatakse prügila ehituses. Siin saab piiluda prügila sisse ja veenduda, et seal on olemas torud nii nõrgvee kui  prügilagaasi kogumiseks.

Ekspositsiooniruumi saab edaspidi kasutada jäätmeteemaliste õppeprogrammide läbiviimiseks. Kuigi jäätmeklassi sihtgrupp on koolilapsed, on siin põnev ka suurematel.

Lisainfo ja registreerumine: Mari Kala, keskkonnaameti keskkonnahariduse spetsialist, tel. 799 0914 või 5304 7565, mari.kala@keskkonnaamet.ee

Jäätmeklassi projekti rahastamist toetas Euroopa Liidu Regionaalarengu Fond, tööd tegi OÜ Ten Twelve ja projekti maksumus oli 72 265 eurot.

Jaga

Kommenteeri