Randa minnes käitu arukalt

0

Kuigi kalendrisuvi ja päris suvi ei pruugi alati kattuda ega kattugi tihtipeale, tirib iga vähegi päikselisem päev inimesed randa. G4Si rannavalvur Iiris Embrich soovitab randa minnes käituda arukalt ning  enne vette  minekut  arvestada  nii suplustingimusi  kui  ka oma võimeid. Lisaks veeohutusele on tähtis  ranna heakorra hoidmine, millest sõltub teiste rannaliste turvalisus.

G4Si rannavalvurid

G4Si rannavalvurid Iiris Embrich ja Anna Silvia Seemel. Foto: Esme Kassak/G4S Eesti

Hooliv suhtumine aitab

Rannavalve ülesandeks on ohtlikuks kujuneda võivate olukordade ettenägemine ja nende ärahoidmine. Kuna soojema ilmaga on rannas sõltumata nädalapäevast rahvast palju, siis on alati suur abi teistest rannalistest, kes samuti märkavad abivajajaid ja annavad neist teada. G4S Eesti rannavalvuri ja Stroomi ranna  ühe vanema Iiris Embrichi sõnul on inimesed aasta-aastalt hakanud üha enam kaaskodanikke märkama  ja vajadusel abi kutsuma.

“Seda saab võrrelda omamoodi naabrivalvega ja see rõõmustab. Pirita rannas oli eelmisel aastal juhtum, kus üks naisterahvas andis teada mehest, kellel hakkas paha. Kui meie temani jõudsime, polnud pealtnäha midagi aru saada, aga kuna kaasrannaline oli pikemat aega märganud mehe kummalist käitumist ja oskas sellele viidata, saime talle aegsasti abi kutsuda. Selgus, et sel meesterahval oli infarktieelne seisund,» meenutab Iiris üht õnnelikult lõppenud terviseriket, kus hullem sai ära hoitud just tänu rannakaaslase tähelepanelikkusele.

Käepael kiirendab lapse leidmist

Palju on Iirise hinnangul kasu ka rannas jagatavatest käepaeltest, mida osatakse üha enam küsida ja tänu millele suudetakse suuremas rannas üksteise silmist kaotanud vanema ja lapse kiiremini kokku viia. “Möödunud suvel viisime palavamatel päevadel kokku umbes üheksa last ja vanemat, kuid ma arvan, et osad juhtumid meieni ei jõudnudki, kuna hoolivad kaaskodanikud aitasid ise juba neid lapsi tänu infole käepaelal,” räägib Iiris.

Pelgalt käepaelale siiski lootma jääda ei tasu, sest eelkõige on lapse  jaoks silmad ja kõrvad temaga  randa tulnud lapsevanem.  Väikese lapsega randa minnes tuleb puhkamise mõte  kõrvale heita ning eelkõige olla lapsele saatjaks. Piisab  väga väiksest  momendist, et laps kaoks rahvarohkes rannas silmist ning seda südamevalu, mida veekogu ääres kaduma läinud laps põhjustab, ei  soovi ilmselt üksi ema  ega isa. Kontaktinfoga käepael aitab neil juhtudel vanema ja lapse lihtsalt  kiiremini kokku  viia.

Klaastaara jäta koju

Kõige enam valmistab  rannavalvuritele peavalu klaastaara, millega randa tullakse. Seejuures ei olegi peamine  probleem neis pudelites sisalduv jook, vaid see, kui tühjaks joodud kuus- ja  kaksteistpakkide taara  jäetakse hoolimatult randa, ohuks teistele puhkajatele. “Enim tulebki meil anda esmaabi just lõikehaavade  tohterdamiseks,” tõdeb Iiris.

Vähem on tema sõnul probleeme sellega, et inimesed hindaksid end  üle, kui just pole julgust alkoholist võetud.  “On olnud üksikuid kordi, kui  rannavalve on paadiga väljas ja siis on tahetud  näidata  oma võimekust, kuid pigem on murekohaks ikka terviserikked kui enda ülehindamine,”  märkis ta. Alkohol ja vesi ei käi aga üldse kokku, sest see kombinatsioon ei  anna mitte  üksnes  põhjendamatut julgust, vaid ka inimese reaktsioonid  on hoopis  teised.

Turvaliselt rannas:

  • Hoia randa minnes silm peal oma kaaslastel!  Kui ei tea, kuidas abi pakkuda, kutsu appi rannavalvur!
  • Võta randa minnes kaasa joogivesi!
  • Ära  liialda  päikesega! Väikeste lastega randa  minnes jälgi  kellaaegu  ning väldi  keskpäevast aega.
  • Võimalusel võta rannavalvurilt lapse või ka vanema inimese jaoks käepael.
  • Lemmiklooma koht  ei ole rannas. Ühelt poolt häirivad loomad teisi rannalisi, teisalt tuleb arvestada ka sellega, sooja ilmaga ei tunne sarnaselt väikelapsega ka loom end hästi.
  • Ära hinda oma võimeid üle ning tee vajadusel vees olemisse paus!
  • Jälgi veetemperatuuri! Liiga külm vesi võib halvata liigutusi ning  tekitada lihaskrampe.
  • Alkohol ja veekogu ei  käi kokku!
  • Klaastaara jäta koju!
Jaga

Kommenteeri