Robot-turvatöötaja – tuleviku tegija?

0

Tööjõupuudus ning järjest kallinev inimressurss on pannud välja mõtlema nutikaid viise, kuidas eri valdkondades asendada teenindajaid masinatega. Paljudel on kindlasti kokkupuude iseteeninduskassadega kauplustes, kus ligikaudu kümmet kassat jälgib üks inimene ning oma roll on koostööl turvatöötajaga. Kas ka turvatöös annaks selliseid masinaid kasutada?

Jah ja ei. On mitmeid töölõike, kus kohapeal ei ole tõepoolest vaja inimest, kuid kaamera- ja selle taga omakorda inimsilm peab olema valvas, sest ka mitte heatahtlikud kodanikud on paraku nutikad. Täiesti lahutamatuks osaks on turvavaldkonnas kujunenud videovalvesüsteem selle erinevate nüanssidega, kuid üle ega ümber ei saa inimesest selles protsessis. Turvatöötajat ei asenda üks ühele masinaga, küll aga nõuab turvatöötaja amet järjest enam kõrgemat kompetentsi, et kõigi nende tehniliste uuendustega hästi hakkama saada.

Nutikalt tööle rakendatud robotid aitavad turvatöö muuta tõhusamaks, tagades inimeste ohutuse ning võttes enda peale rutiinsust ja suuremat vastupidavust nõudvad tööd, kuna erinevalt kuitahes tublist inimesest ei vaja masin ööund, toitu ega ka aega pere keskel veetmiseks.

Robot Bob

Robot Bob. Foto: G4S

Robot Bob käis G4Sis praktikal
Robot-turvatöötaja ei ole enam midagi uudset ja esimesi selliseid abilisi on maailmas juba mõnda aega katsetatud. Näiteks möödunud suvel käis G4Si Suurbritannia kolleegidel kolmenädalasel “praktikal” robot-turvatöötaja Bob Birminghami Ülikoolist. Bob on osa Suurbritannia STRANDS projektist, milles arendatakse pikaaegse akukestvusega mobiilseid roboteid, kes on abiks turvatööl ja sotsiaalteenuste vallas. G4S Technology nõustab projektis teadlasi tuleviku turvateenuste ja kliendi vajaduste osas.

Birminghami Ülikooli poolt arendatud tarkvara võimaldab robotil spetsiaalsete kaamerate ja skännerite abil luua ümbruskonda ruumilise kaardi, et teel asetsevatest takistustest mööduda. Ühtlasi analüüsib robot keskkonda ja selle muutumist ajas, kasvõi seda, kust kuhu inimesed liiguvad ja erinevad objektid kaovad või ilmuvad. Robot saab aru ka sellest, kui tema aku hakkab tühjenema ja läheb laadimispunkti.

G4Sis oli Bobi ülesandeks kolme nädala jooksul teostada büroohoonetes patrullringkäike ja jälgida ümbrust, lisaks veenduda, et uksed on suletud ja laudadel pole asju. See on esmakordne, kui autonoomne robot sooritab töökeskkonnas reaalseid tööoperatsioone. Vaata ka videot BBC vahendusel!

Knightscope'i robot K5

Knightscope’i robot K5. Foto: Kinghtscope

Knightscope’i moodne turvamees
Eelmise aasta novembris võõrustas ka Microsoft robot-turvatöötajaid, et tutvustada “Rise of the Robots” ürituse raames võimalikke arenguid tuleviku õiguskaitses, vahendab portaal Slate.com. Esitletud Knightscope’i K5 robotid on lühemat kasvu inimese mõõtu, kaaludes ligikaudu 80 kg ja olles 150 cm pikk.

K5 robotid on varustatud kaamerate ja anduritega, et jälgida neid ümbritsevat keskkonda ning tuvastada kahtlaseid tegevusi. K5 ei võta ise otsuseid vastu ega ole varustatud relvadega, küll aga annab ohust teada häiret andes ja võib appi kutsuda turvatöötaja.

Nii Bobi kui K5 puhul on tõdetud, et kõiki situatsioone ei saa roboti puhul veel ette näha ning parim kasutegur võrsub inimese ja robotite koostööst. Robot saab enda peale võtta ühekülgsemad ja rutiinsed tööd ning samuti “välja astuda” ohtlikes olukordades. Seega turvatöötajatele ja õiguskaitsjatele jääb strateegiline töö, kuid kindlasti muudavad taolised robotid tulevikus turvatöö tõhusamaks.

Jaga

Kommenteeri