Taaskasutus on nutikas viis raha ja keskkonda säästa

0

Säästev eluviis ei ole kasulik mitte ainult rahakotile, vaid ka planeedile. Kui annetad oma vanad riided, jalanõud, mööbli ja muud mittevajalikud, kuid kasutuskõlblikud esemed taaskasutuskeskusesse, leiavad need uue omaniku.

Tugitool

Uuskasutuskeskusesse saab viia nii rõivaid, nõusid kui ka mööblit. Foto: Uuskasutuskeskus

Heas korras asjade uuele ringile saatmine hoiab kokku toormaterjali, tööjõu-, tootmis- ja transpordikulusid. Samuti tekib vähem prügi ja keskkonnareostust. Eestis jõuab tänu taaskasutusele igal aastal mitusada tonni vähem jäätmeid prügimägedele.

Mis saab taaskasutusse annetatud asjadest?
Taaskasutuskeskusesse saad tuua riideid, jalanõusid, mööblit, nõusid, mänguasju, raamatuid, hobivahendeid ja muid tarvituskõlblikke esemed, mida sul enam vaja pole. Uuskasutuskeskusesse annetatud asjadest läheb:

  • 50% abivajajatele ja koostööpartneritele – riided ja muud esemed jõuavad abivajajateni koostöös Eesti Lasterikaste Perede Liidu, varjupaikade ja kohalike omavalitsuste sotsiaalosakondade ning sihtasutusega Dharma.
  • 30% müüki Uuskasutustes – hetkel saad taaskasutuskaupluseid külastada Tallinnas, Tartus, Pärnus, Paides ja Narvas, kuid tulevikus on plaanis laieneda veelgi.
  • 10% ümberdisainimisele –Eestis on palju disainereid, kes uute asjade tootmisel riideid ja muid esemeid taaskasutavad, näiteks Reet Aus, Karin Raski, Kairi Lentsius.
  • 10% prügisse – katkised ja kasutuskõlbmatud esemed visatakse ära. Vaata ka nimekirja asjadest, mida ei tasu taaskasutuskeskusesse tuua.

Kuidas asju annetada?
Annetamine on väga lihtne – too asjad Uuskasutuskeskuse kauplustesse ja jäta need poodide välisuste juures asuvatesse annetuskorvidesse. Kuigi kõik toodud esemed sorteeritakse, ära palun katkiseid ja määrdunud asju kogumiskastidesse too. Kui soovid annetada suuremaid esemeid, näiteks diivanit, lauda või köögimööblit, siis saad transpordiks tellida tasuta kaubiku.

Soodne ja moodne
Lisaks rõivaste ja esemete annetamisele abivajajatele läheb ligikaudu kolmandik Uuskasutuskeskusse toodud asjadest uuesti müüki, olles võrreldes uutega märkimisväärselt soodsamad. Peale raha kokkuhoiu võid second hand poodidest leida tõelisi pärleid – tihtipeale jõuab müüki tuntud brändide rõivaid, kordagi kasutamata asju, unikaalseid mööbliesemeid ja põnevaid disainielemente. Saad olla üpris kindel, et kellelgi teisel pole samasuguseid tooteid. Kuna tihtipeale on taaskasutuskeskustes originaalsem kaubavalik kui tavapoodides, on nende külastamine hea viis ka oma garderoob isikupärasemaks muuta.

Löö kaasa vabatahtlikuna
Uuskasutuskeskuse tegemistes saab kaasa lüüa ka vabatahtlikuna. Abistada on võimalik nii igapäevastes kaupluse toimingutes kui ka panustada erialaste teadmiste ja kogemustega. Võta ühendust kauplusega, kuhu soovid vabatahtlikuks minna ja anna endast märku.

Vaata lisaks: www.uuskasutuskeskus.ee

Jaga

Kommenteeri