Millal tulekustutusvaip ja millal tulekustuti?

0

Talvisel ja eriti pühade ajal on tavapärasest rohkem küpsetamist ja vaaritamist, millesse kaasatakse ka pere pisemaid. Rohkem armastatakse ka küünlaid põletada, et oleks ikka soojem ja hubasem tunne. Selleks, et see aasta pimedaim aeg mööduks võimalikult muretult, võiks eelnevalt üle kontrollida, kas kodus on kõik turvalisuse tagamiseks olemas.

G4S Eesti viis sügisel tehnikute jaoks läbi kampaania, mille käigus tavapärast tehnilist hooldust teostades kontrolliti üle ka tulekustuti, pakuti lisaks tulekustutusvaipa ja selgitati, kuidas üht või teist vahendit kasutada. Keegi meist ei valmistu õnnetuseks, kuid ennetades ja olles hädaolukorraks valmis, on võimalikud tagajärjed kindlasti valutumad. „Lastega peredes tasub kindlasti mõelda tulekustutusvaiba peale, mida on lastel ohu korral jõukohasem kasutada,“ soovitab G4S Eesti müügijuht Helen Orav.

Kodu turvaliseks

G4Si tehnikud Marko Kabrits ja Ahto Jõhvik tuleohutusvaipadega. Foto: G4S Eesti

Nende paari kuu jooksul, mil G4Si tehnikud vestlesid klientidega tuleohutusteemadel, tuli välja nii mõnigi oluline eksiarvamus, mis võib kodu turvalisusele mõju avaldada. Jagame neid ka teiega.

  • Aga mul on autos tulekustuti! Sageli arvatakse, et piisab, kui tulekustuti on autos olemas. Tuletame meelde, et sellest ei ole kasu, kui kustuti on autos ja ühtäkki on köögis tuli lahti. Kustuti peab olema ikka käeulatuses. Hea kui lisaks tulekustutile on majapidamises käepärast, näiteks köögis, ka tulekustutusvaip.
  • Keerukas kasutada? Harvad pole olukorrad, kus inimene ei teagi, kuidas tulekustutit kasutada, pidades seda väga keerukaks.

    „Kui tutvustan, kuidas tulekustutit kasutada, siis sageli üllatutakse, kui lihtne see on. Ikka on veel levinud legend, et kustuti tuleb lüüa vastu maad ja siis loksutada – tegelikult on vaja vaid splint eemaldada ja kustuti ongi kasutusvalmis,“ räägib G4Si tehnik Marko Kabrits.

  • Kallan vett pannil põlema läinud rasvale? Väga paljud arvavad siiani, et pannil põlema läinud rasva tuleb kustutada sellele vett visates. Õnneks naljalt see rasv põlema ikka ei lähe, vaid ikka siis, kui sama rasva kasutatakse mitmendat korda või tõepoolest unustatakse pliidiäärne tegevus. Kui aga õnnetus käes, siis tõhusaim vahend olukorra kontrolli alla saamiseks on tuleohutustekk.

Need on vaid mõned näited, mis annavad tunnistust sellest, et aeg-ajalt tuleks meelde tuletada tuleohutuse põhitõed, sest õnnetuse ajal pole enam mahti juhistega tutvuda, vaid tuleb kiirelt tegutseda. Hinda kriitiliselt olukorda, kas saad tule ise kontrolli alla või vajad abi ning vähimagi kõhkluse korral helista hädaabinumbril 112.

Millal tulekustutusvaip ja millal tulekustuti?

Tulekustuti ja tulekustutusvaip

Foto: G4S Eesti

Kasuta tulekustutusvaipa, kui süttinud on:

  • kodumasin (elektriseadme kustutamisel tuleb see eelnevalt vooluvõrgust välja lülitada),
  • pannil või potis olnud rasv,
  • riided inimese seljas.

Vaiba kasutuspõhimõte seisneb leegi lämmatamises. Lähene põlevale kohale, hoides vaipa enda ees sirgetel kätel. Kata põlev ese vaibaga nii, et hapnik ei pääseks tulekoldele ligi. Jäta vaip põlemiskoha peale, kuni oled veendunud, et tuli on täielikult kustunud. Vastasel juhul võib tuli uuesti põlema lahvatada. Pott või pann tuleks kindlasti kuumalt pliidilt eemale jahtuma tõsta, et vähendada uuesti süttimise ohtu. Tulekustutusvaipa saab äärmuslikus olukorras kasutada ka abivahendina enese ees hoidmiseks, kui muud kaitsevarustust ei ole käepärast.

Kasuta tulekustutit, kui süttinud on suurem ese, mida vaibaga enam katta ei õnnestu, või tekkinud on tulekahju. Alusta kustutamist äärtest, suunates kustutusaine leegi alumisse ossa. Jätka pühkivate liigutustega, kuni tulekolle saab kustutusainega kaetud, vältides põlevaine laialipaiskamist kustutusaine joaga. Sobiva tulekustuti valikul tuleb arvestada ümbritseva keskkonna ning seal leiduvate ainetega. Üks levinumaid ja universaalsemaid kustuteid on ABC-klassi pulberkustuti, millega tohib kustutada nii tahkeid aineid, põlevvedelikke kui põlevgaase.

Jaga

Kommenteeri