Vananenud lukustus on turvarisk

0
Ulvi Kullerkup

Ulvi Kullerkupp, Abloy Oy Eesti filiaali turundusjuht

Kui me aeg-ajalt uuendame oma kodutehnikat, unustame sageli uuendamast selle, mis kaitseb meie kodust vara – lukud. Lukustustehnoloogia täiustub pidevalt ja seetõttu tasub kodu lukustus kriitilisel pilgul üle vaadata iga 10 aasta järel.

Tõsise turvariski ilmnemisel (kadunud võtmed, varguskatse jne) muidugi koheselt. Hooldus ja kindla perioodiga ülevaatus nii lukkudele kui ka lukusüsteemile tagavad kodulukustuses kindlustunde ja kõrge turvalisuse.

Kinnistu lukustusturvalisus
Lukustuse turvalisuse ülalhoidmine on vanades majades tõeline väljakutse. Ajapikku kuluvad nii lukud kui ka võtmed ning tihti on lukustuse kasutusotstarve muutunud. Hooldamata lukustus, kadunud võtmed või kontrolli alt väljunund lisavõtmete valmistamine on aga olulised turvariskid.

Lukustustehnoloogia täieneb pidevalt

Lukustustehnoloogia täieneb pidevalt. Foto: Abloy Oy

Võtmesüsteemide ja sarjastuse töötamist ning korrasolekut peaks kontrollima vähemalt iga 5 aasta tagant. Sarisüsteemide uuendamisega peaks tegelema viivitamatult peale turvariski tekkimist või vähemalt 10-15 aasta tagant.

  • Esimeseks märgiks maja turvalisuse nõrgenemisest on võtmete kadumine või nende mitte tagasisaamine isikutelt, kel enam poleks vajadust hoonesse pääseda. Näitena võib siin tuua maja endised elanikud, kelle taskus jätkuvalt maja välisukse ja keldri võti. Selle probleemi saab lahendada võtmekaartide abil. Sellisel juhul saate maja endiselt omanikult või üüriliselt tagasi õige arvu võtmeid koos võtmekaardiga, kus võtmete arv peal. Seda juhul, kui maja on lukustatud ABLOY® NOVEL või ABLOY® PROTEC võtmepesadega.
  • Teiseks turvalisusriskiks lukustuse juures on sarisüsteemi tehtud sagedased väikesed muudatused. Tihti kaob hoone haldajal või omanikul nende muutuste üle kontroll ja lukustuse esialgsed võtmete avanemised ning läbipääsuõigused ei vasta enam tänasele vajadusele. Sagenenud on ka lukustusse muutuste tegemine selleks mitte ettenähtud töökojas. Vääralt teostatud sarjamuutused võivad tekitada lukustikku nii-öelda valeavanemisi ja see viib varem või hiljem suure osa lukustuse või koguni kogu hoone lukustuse täieliku väljavahetamiseni.
  • Kolmandana tasuks tähelepanu pöörata võtmete arvule lukustuses. Kortermajades või ühte haldussüsteemi kuuluvates sarilukustikes tagab kõrge turvataseme lisavõtmete valmistamise piiramine. Nii saab lisavõtmeid üldkasutatavatele ruumidele valmistada vaid maja haldaja või omanik, kes võtmete hoidmise vastutab. Võti on väärisese ja selle hoidmine tähtis ülesanne!

Kodulukustuse uuendamine
Asendades vananenud lukustust uute, tänapäevaste toodetega, põrkame kokku ukse ja uksepiida sees olevate süvistustesse uute toodete sobitamisega. Selleks puhuks on näiteks Abloy tootevalikus mitmeid korpuste ja vasturaudade remondiplaate süvistuse vanade paigaldusjälgede varjamiseks. Tihti vajab väljavahetamist või uuendamist vaid lukukomplekti üks komponent, näiteks võtmepesa või lukukorpus. Sel juhul on turvalise lukustuse saavutamine kiire, mugav ja soodne.

Luku- ja võtmeturvalisuse tagamiseks ning turvariskide vältimiseks soovitame lasta lukuspetsialistil teha järgnevat:

  • lukustuse turvakontrolli vähemalt iga 5 aasta järel,
  • kogu objekti sarjastuse uuendamist vähemalt iga 10 aasta järel,
  • sarjastust kontrollida ja vajadusel uuendada objekti kogu lukustussüsteemi vähemalt iga 20 aasta järel.

Abloy lukustuse eelised:
1. Võtmepesas puuduvad vedrud ja kergesti kuluvad osad, võtmesüdamik töötab pöörlevate ketasmuukide põhimõttel.
2. Võtit võtmepesasse sisestades ei kuluta võti lukusüdamikku seestpoolt, vaid võti läheb kergelt võtmekanalisse.
3. Igale kasutuskohale on pakkuda kindel lukustuslahendus: kas alati ainult võtmest avatav/lukustatav või tagalukustuv lukk.
4. Kui võti kaob, on lihtne ja odav võtmepesa ümber kodeerida. Turvalisusriski vähendamiseks ei pea kogu lukku välja vahetama.
5. Lisavõtmete valmistamine käib võtmekaardi ettenäitamisel – nii on sul alati kindel ülevaade kui mitu võtit sinu koduuksele valmistatud on.

Jaga

Kommenteeri